Miłość i pieniądze

Miłość i pieniądze

Mówią, że albo miłość, albo pieniądze. Czy można mieć jedno i drugie? Cześć, nazywam się Dominika Nawrocka i jestem założycielką organizacji edukacji finansowej dla kobiet „Kobieta i Pieniądze”. Temat finansów w związku jest mi osobiście bardzo bliski, ponieważ w 2010 roku stanęłam przed trudną decyzją życiową. Rozważałam rozwód i to właśnie pieniądze stanowiły ważny argument do podjęcia tej decyzji.

Zrozumiałam wtedy, jak dużo nas dzieli z mężem w podejściu do pieniędzy i jak bardzo to rzutowało na całe nasze życie. To był także moment, kiedy obudziłam się z letargu pt. „mąż zajmuje się naszymi finansami, a ja mam inne obowiązki”. Jakie ja mogę mieć inne obowiązki, skoro pieniądze stanowią podstawę naszego codziennego funkcjonowania i naszej przyszłości?!

Dzisiaj chcę Tobie i Wam obojgu powiedzieć, że nie ma ucieczki przed wspólnym zajmowaniem się pieniędzmi w rodzinie i w związku. Inaczej doprowadzicie do dużych dysproporcji, co z kolei może spowodować patologiczny układ, w którym jedna strona nie ma pojęcia, co się dzieje, a nawet nie ma dostępu do wspólnych pieniędzy. Tak, to jest bardzo niebezpieczna sytuacja, która grozi rozłamem, nieporozumieniami, przemocą ekonomiczną czy nawet rozstaniem.

Dlatego chcę się podzielić swoją wiedzą, swoim doświadczeniem i podejściem do tego, jak uczynić z pieniędzy normalny temat do codziennej rozmowy z partnerem i jak zajmować się nimi w harmonii, zgodzie i szczęściu!

Od czego zacząć?

Zanim zaczniecie myśleć o tym, co usprawnić w Waszych finansach i jakie macie marzenia, cele i plany, warto zrobić mały rachunek sumienia. Chciałabym, abyście zarówno wspólnie, jak też każde z osobna dokończyli kilka ważnych zdań, dzięki którym ocenicie stan nie tylko swojego osobistego finansowego życia, ale też tego wspólnego.

Zanim się poznaliście, każde z Was miało swoje wyobrażenia co do przyszłości. Jeśli nigdy wcześniej nie myślałaś o tym, ile będziesz zarabiać 10 lat później, to na pewno myślałaś, jakie życie chcesz wieść. Mam rację? Ile chcesz mieć dzieci, czy będziesz mieć męża, czy będziesz mieszkać w kawalerce czy w domu z ogrodem? Czy będziesz pracować zawodowo, a może jednak nie? I z tym wszystkim właśnie wiążą się pieniądze.

Kiedy dwoje ludzi łączy się w parę, łączą się ich wyobrażenia o wspólnej przyszłości. A jeśli u Was tak się nie stało, to dlatego, że nigdy o tym ze sobą nie rozmawialiście. A to pierwszy krok do tego, aby… iść osobno, a przecież chcecie być razem! Do tego dochodzą jeszcze wzorce i przekonania na temat pieniędzy, które wynieśliście ze swoich domów rodzinnych… Jest co robić!

Instrukcja: każde z Was dokańcza poniższe zdania samodzielnie. Następnie odczytujecie sobie wzajemnie na głos odpowiedzi i przyjmijcie je z pełnym zrozumieniem i bez krytyki. Wysłuchajcie się, a potem wypracujcie wspólny SYSTEM!

 1. W moim domu rodzinnym pieniądze…
 2. Mama zawsze mówiła, że pieniądze…
 3. Tata zawsze mówił, że pieniądze…
 4. Jako dziecko uważałam/em, że pieniądze…
 5. Zawsze chciałam mieć…
 6. W dzieciństwie marzyłam/em o tym, że kiedyś będę…
 7. Zawsze pragnęłam/ąłem…
 8. Dzisiaj uważam, że pieniądze…
 9. Dzisiaj myślę, że moja sytuacja finansowa jest…
 10. Dzisiaj myślę, że nasza wspólna sytuacja finansowa jest…
 11. Chciałabym/chciałbym, aby…

Powodzenia!

This will close in 0 seconds