Dziewięć tygodni dla ojca

ojciec

Dziewięć tygodni dla ojca

Czy ojcowie skorzystają z dodatkowego urlopu rodzicielskiego.

Santander Bank Polska szykuje się do wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce. Ma ona wejść w życie do sierpnia 2022 roku. Dzięki niej ojcowie zyskają dziewięć dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego, którego nie będą go mogli oddać mamie dziecka. To ważna zmiana, która posłuży dzieciom i rodzicom. Pytanie tylko, czy zdecydują się oni z tej możliwości skorzystać?

Deklaracje napawają optymizmem. Patrząc na wyniki badania, które przeprowadziliśmy wśród pracowników w 2021 roku, wydaje się, że równość rodzicielska jest dla nich ważną wartością. Aż 92% badanych wskazało, że kobiety i mężczyźni powinni mieć takie same prawa i obowiązki w opiece nad dziećmi oraz, że czas spędzony z ojcem jest dla dziecka tak samo wartościowy jak czas spędzony z matką. Kiedy zapytaliśmy konkretnie o dziewięć tygodni dla ojców, 75% mężczyzn zadeklarowało chęć skorzystania z takiego rozwiązania.

A jak będzie w praktyce?

Wiemy, że jako pracodawca możemy pomóc rodzicom wcielić te założenia w życie, bo miejsce pracy to także przestrzeń do kształtowania nowych norm społecznych szczególnie gdy obawy związane z podziałem urlopów rodzicielskich są tak bardzo związane z życiem zawodowym. Ojcowie boją się o swoją karierę i o to, że ich decyzja zostanie źle odebrana przez pracodawcę. Mamy nie chcą mieć łatki karierowiczki i być posądzane o to, że wybrały rozwój zawodowy zamiast opieki nad dziećmi.

Zmiana postrzegania


W Santander Bank Polska wdrożyliśmy wiele działań, aby nasi pracownicy czuli się równi jako rodzice zarówno w pracy, jak i w domu. Wbrew pozorom nie tylko kobiety przejmują się tym, co mówią inni, czemu otwarcie dały wyraz we wspomnianym badaniu. Zapytane, co zmotywowałoby je do podzielenia się urlopem rodzicielskim z tatą dziecka, mówiły o działaniach pracodawcy na rzecz zmiany stereotypowego postrzegania płci.
W Grupie Santander przeprowadziliśmy też eksperymentalne badanie. Powiedzieliśmy mężczyznom, że większość ich kolegów popiera urlopy rodzicielskie dla ojców. To zwiększyło chęć wzięcia dłuższego urlopu rodzicielskiego aż o 62%. Liczymy, że nasi pracownicy będą korzystać z nowych świadczeń wynikających z dyrektywy work-life balance i tym samym będą ambasadorami równości rodzicielskiej oraz podziału urlopów rodzicielskich w naszym społeczeństwie.

Chcesz dowiedzieć się więcej, pobierz przewodnik Facet na 100Pro

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds