Już Movember, czas zadbać o siebie!

Movember

Już Movember, czas zadbać o siebie!

Bądź facetem-zadbaj o siebie! To nie wstyd, to nie słabość!

Mężczyzna to dziwne stworzenie. Żonie przypomina o mammografii i badaniu piersi, dzieciom robi regularnie badania krwi, rodziców goni do lekarzy, a sam o siebie jakoś zadbać nie chce!

Tacy jesteśmy twardzi, tacy jesteśmy męscy! Jak coś nas boli? Pyk, przeciwbólowa tabletka. Gdy ktoś pyta nas o badanie jąder czy prostaty? Pośmiejemy się, pożartujemy. Gdy mamy problemy i czujemy, że codzienność nas przytłacza? Robimy sobie wieczorem drinka i idziemy spać, bo przecież damy radę!

Czy choć raz do tej pory, czytając ten tekst, pomyślałeś sobie: – To o mnie! Ja tak robię!

No właśnie.

Możesz zapuścić wąsa, ale musisz się przebadać! 

Jako Fundacja Share The Care walczymy nie tylko o równy podział opieki rodziców nad dziećmi, ale o… samych rodziców! Bo zdrowa mama i zdrowy tata to najlepsze, co może spotkać dziecko!

Dlatego przypominamy panom, że listopad to miesiąc dbania o siebie! Akcja Movember (połączenie angielskich słów „wąsy” i „listopad”) polega na zapuszczaniu wąsów i jest formą solidarności z mężczyznami, którzy walczą z rakiem prostaty i jąder, ale też zachętą do badań profilaktycznych! 

Dlatego zachęcamy: zbadajcie się. Profilaktyka jest bardzo ważna, bo i rak jąder, i rak prostaty, wcześnie wykryte dają świetne rokowania w leczeniu. Oba badania są może nie do końca komfortowe, ale… czy przełamanie (niepotrzebnego!) wstydu nie jest niską ceną za zdrowie i kolejne dziesiątki lat ze swoją rodziną?

W przypadku np. badania PSA (badanie prostaty z krwi) w ogóle nie ma żadnego wytłumaczenia (nawet głupiego!), by go nie robić. To jeden z elementów badania krwi.

I jeszcze jedno: badać powinniście się tym bardziej, jeśli w rodzinie mieliście przypadki nowotworów jąder czy prostaty. Jeśli nie chcecie iść do lekarza dla siebie, zróbcie to… dla swojej kobiety albo swoich dzieci. Czy ten argument Was przekonuje? Świetnie! O teraz w internetowej wyszukiwarce wpiszcie po prostu hasło „movember” i nazwę swojego miasta albo województwa. Zakład, że gdzieś w pobliżu jakaś placówka zdrowia albo fundacja organizuje badania lub ciekawe wydarzenie?

Zabierzcie na nie swojego tatę, brata i kumpla. Niech dbanie o swoje zdrowie będzie dla Was tak samo ważne, jak wizyta w siłce, codzienne bieganie czy zabawa z dziećmi.
Bo jak umrzecie na raka, na pewno nie będziecie mogli robić tego wszystkiego.

Zdrowie psychiczne to zdrowie jak każde inne 

A jak już zrobicie badania (i zadbacie o zdrowie fizyczne), zadbajcie też o zdrowie psychiczne. Wiecie, że niedawno mieliśmy dzień zapobiegania samobójstwom (we wrześniu)? I że w październiku był dzień zdrowia psychicznego?

A w listopadzie, wraz z Fundacją Forum Mężczyzn, organizujemy webinar na temat zdrowia psychicznego nas, facetów, z psychoterapeutą/ciachem. Będziemy rozmawiać właśnie o tym: jak sobie radzić w trudniejszych chwilach, gdzie i kiedy zgłosić się o pomoc i jak „odczarować” głupie mity, że proszenie o wsparcie to słabość. To siła! Bo potrzeba siły, by przyznać się przed samym sobą: potrzebuję pomocy.

Dlatego zachęcamy: 14 listopada bądźcie z nami. Wystarczy zapisać się TU.

Zapraszamy!

Więcej na temat webinaru przeczytasz TU, Posłuchaj też podcastu na temat akcji Złoty Wąs, organizowanej przez Fundację Forum Mężczyzn-TU

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds