Depresja poporodowa u kobiet i mężczyzn-jak ją rozpoznać

depresja poporodowa

Depresja poporodowa u kobiet i mężczyzn-jak ją rozpoznać

Po narodzinach dziecka, wiele osób spodziewa się euforii i nieopisanej radości, zalewu fali miłości, włączenia się „instynktu macierzyńskiego”. Jednak rzeczywistość może być całkowicie przeciwna. Choć często skupiamy się na matkach, to ważne jest, aby zrozumieć że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą doświadczać przykrych stanów emocjonalnych. W tym artykule przyjrzymy się baby bluesowi oraz depresji poporodowej, ich objawom, przyczynom oraz wpływowi na życie rodziny. Skupimy się również na mężczyznach!

Baby blues a depresja poporodowa: różnice i podobieństwa

Na początek, warto rozróżnić baby blues od depresji poporodowej. Baby blues to stan przejściowych emocji, które mogą obejmować nastroje depresyjne, płaczliwość oraz zmęczenie. Jest to stan krótkotrwały, występujący zazwyczaj w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie i ustępuje samoczynnie po ok. 2 tygodniach – doświadcza go ok. 80% kobiet! Jest to reakcja na hormonalne zmiany i stres związany z nową rolą rodzica, zwłaszcza matki.

Depresja poporodowa, z drugiej strony, jest bardziej trwałym i poważnym stanem emocjonalnym. Objawy utrzymują się przez dłuższy okres czasu, często przez kilka tygodni lub nawet miesięcy do roku po urodzeniu dziecka. Powyżej roku mówimy o „klasycznym” epizodzie depresyjnym, już nie tym poporodowym. Depresja poporodowa wymaga też profesjonalnej pomocy. Warto więc przyglądać się sobie, swoim emocjom, myślom i zachowaniem oraz partnera czy partnerki. Sprawdzać czy objawy utrzymują się przez dłuższy czas, aby zrozumieć, czy potrzebna jest pomoc kogoś więcej niż bliskich.

Depresja poporodowa u kobiet – po czym poznać, że mam depresję poporodową?

Depresja poporodowa u kobiet to złożony stan emocjonalny, który może wystąpić po urodzeniu dziecka. Choć każda kobieta przeżywa ten okres inaczej, to jednak wiele doświadcza pewnych podobnych objawów, takich jak:

– Nastroje depresyjne: kobiety cierpiące na depresję poporodową mogą odczuwać niespodziewane nastroje depresyjne, które utrzymują się przez dłuższy okres. Towarzyszy temu uczucie przygnębienia i smutku.

– Izolacja i wycofanie: często kobiety z depresją poporodową wycofują się społecznie, unikając kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Mogą czuć się osamotnione, mimo wsparcia otoczenia.

– Zmiany w apetycie i wadze: niektóre kobiety zmagające się z depresją poporodową mogą zauważyć zmiany w swoim apetycie, co może prowadzić do utraty lub przybrania na wadze.

– Problemy ze snem: bezsenność lub nadmierne zmęczenie mogą być częstym problemem u kobiet z depresją poporodową.

– Zmniejszone poczucie własnej wartości: kobiety te często odczuwają brak pewności siebie i obniżone poczucie własnej wartości, co może skutkować brakiem zainteresowania sobą i swoim wyglądem.

– Przekonanie, że jest się złą matką, niechęć/niemożność opieki nad niemowlęciem, wrogie myśli wobec siebie i dziecka: u każdej mamy mogą pojawić się myśli typu „jestem beznadziejna”, „nie nadaję się na matkę”, ale u kobiet w depresji poporodowej będą one częste i bardzo dołujące, wpływające. Z tym też wiąże się niechęć lub niemożność opiekowania dziecka. Mogą też wystąpić wrogie myśli wobec dziecka i chęć zrobienia krzywdy mu lub sobie.

Depresja poporodowa u kobiet jest zjawiskiem realnym i wymagającym wsparcia. Jeśli któryś z tych objawów wydaje się być obecny u nowej matki, ważne jest, aby szukać pomocy od profesjonalistów. Skonsultowanie się z lekarzem lub psychologiem, czy psychoterapeutą może pomóc w rozpoznaniu i leczeniu.

Depresja poporodowa u mężczyzn – czy mój partner ma depresję poporodową?

Choć depresja poporodowa jest często kojarzona z kobietami, to mężczyźni także mogą jej doświadczać. Męska depresja poporodowa jest jednak mniej rozpoznawana i często pomijana. Objawy u mężczyzn mogą być różne, ale mogą obejmować:

– Izolację i wycofanie: mężczyźni z depresją poporodową mogą unikać kontaktów społecznych i wycofywać się z życia rodzinnego.

– Zmniejszenie zaangażowania w opiekę nad dzieckiem: niektórzy ojcowie z depresją poporodową mogą być mniej zaangażowani w opiekę nad dzieckiem, co może prowadzić do problemów w relacji z partnerką.

– Irracjonalne obawy: mogą pojawić się lęki i obawy związane z dzieckiem, które wydają się nieuzasadnione.

– Zmiany w zachowaniu i nastroju: ojcowie z depresją poporodową mogą być bardziej drażliwi, a ich nastroje mogą się gwałtownie zmieniać – rzadziej niż kobiety płaczą, ale częściej się złoszczą, wybuchają.

– Problemy ze snem i zmęczenie: bezsenność lub nadmierne zmęczenie są częstymi objawami u mężczyzn z depresją poporodową.

Męska depresja poporodowa ma istotne znaczenie, zarówno dla ojca, jak i dla całej rodziny. Pomoc profesjonalistów oraz wsparcie ze strony partnerki i rodziny mogą pomóc ojcu w przezwyciężeniu tego trudnego okresu.

Przyczyny depresji poporodowej

Depresja poporodowa może mieć różne przyczyny u obu płci. U kobiet często jest to związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi i fizycznymi, które towarzyszą ciąży i porodowi. Stres związany z opieką nad noworodkiem, brak snu oraz zmiany w stylu życia mogą również przyczynić się do wystąpienia depresji poporodowej.

U mężczyzn przyczyny depresji poporodowej są równie skomplikowane. Mogą to być obawy związane z  nową rolą ojca, zmianami w relacji z partnerką, a także zmęczenie związanym z opieką nad dzieckiem. Wielu ojców może czuć się pominiętych lub nieważnych w nowej roli rodzica.

Wpływ depresji poporodowej na rodzinę

Depresja poporodowa ma wpływ nie tylko na osobę, która nią cierpi, ale również na całą rodzinę i otoczenie. Zaniedbywanie problemu może prowadzić do pogorszenia się relacji partnerskich, kłótni oraz negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Dlatego ważne jest, aby rodzina była świadoma tego problemu i dążyła do rozwiązania go razem.

Podsumowanie

Depresja poporodowa to realny problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn po narodzinach dziecka. Jest to stan emocjonalny, który nie tylko wpływa na zdrowie psychiczne i emocjonalne rodziców, ale także może mieć poważne konsekwencje dla całej rodziny. Rozpoznanie, zrozumienie i leczenie depresji poporodowej to klucz do zapewnienia zdrowego rozwoju dziecka oraz zachowania zdrowych relacji w rodzinie. Warto szukać pomocy u profesjonalistów i wspierać się nawzajem w tym trudnym, ale ważnym okresie życia. Jeżeli potrzebujesz pomocy, jest Ci po prostu trudno – z rozpoznaną depresją lub jej podejrzeniem czy bez – skontaktuj się z psychologiem na NFZ (kobiecie w połogu przysługuje wizyta umówiona w terminie do 7 dni od zgłoszenia się; do psychologa potrzebne jest skierowanie, może być od lekarza rodzinnego) lub prywatnie albo do psychiatry (bez skierowania). Obojętnie, od którego ze specjalistów zaczniesz wizyty są planowane wedle potrzeby.

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds