Jak zmienia się postrzeganie mężczyzn i męskości? Rozmowa o stereotypach

Jak zmienia się postrzeganie mężczyzn i męskości? Rozmowa o stereotypach

– Czym są stereotypy i po co nam one?

– Jest to najczęściej ustrukturyzowana wiedza, która zawiera w sobie pewną postawę i która pozwala nam wiedzę opartą na kilku przypadkach rozciągać na wiele innych przypadków. To oznacza w praktyce, że jeżeli spotkaliśmy kogoś jakiejś narodowości to może nam się wytworzyć stereotyp na temat członków tej narodowości. Mówimy wtedy, że Ci są „tacy”, a tamci „tacy”. Tak na ogół działają stereotypy i są nam one bardzo potrzebne, dlatego że bardzo dużo rzeczy robimy na skróty, a one pozwalają nam się chronić…

Czy stereotypy zawsze są złe?

Może lepiej aby ich nie było?

Jaki jest dzisiaj stereotyp mężczyzny?

Dr hab. Jacek Wasilewski wykładowca na wydziale Dziennikarstwa UW, badacz znaczeń w kulturze odpowiada na szereg pytań i wyjaśnia, że męskie stereotypy czasami ograniczają swobody mężczyzn w sferze rodziny i opieki nad dziećmi. Nadal jest rozpowszechnione przekonanie, że mężczyzna, który poświęca się pracy domowej lub opiece nad dziećmi jest „mniej męski” lub nieudolny.

Jak można wspierać innych w wyjściu poza stereotyp oraz co w tym temacie ma do powiedzenia kultura?

Posłuchajcie rozmowy, którą prowadzi Martą Bem.

Podobają Ci się nasze działania? Prowadzimy zbiórkę na bezpłatne webinary dla rodziców – o ich prawach i o budowaniu partnerstwa w związku.

Wejdź na Patronie i wesprzyj nas! https://patronite.pl/www.sharethecare.pl

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds