Raport z 4. edycji badania Diversity IN Check

Raport

Raport z 4. edycji badania Diversity IN Check

Jak polscy pracodawcy podchodzą do różnorodności?

21 października 2024 r. podczas Gali Karty Różnorodności, Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprezentowało wyniki czwartej edycji badania Diversity IN Check (DINC). Jest to narzędzie pozwalające organizacjom w Polsce ocenić swój poziom dojrzałości w zarządzaniu różnorodnością i budowaniu włączających miejsc pracy. W tym roku udział w badaniu wzięło 77 firm i organizacji, reprezentujących szeroki przekrój branż – od usług po energetykę.

W badaniu realizowanym od stycznia do marca 2024 roku wzięło udział 77 firm i organizacji. Były to przede wszystkim duże firmy i organizacje (86%), reprezentujące różne branże (usługi, handel, transport – 42%, bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy – 18%, dobra konsumpcyjne i farmacja – 18%, paliwa, energetyka, wydobycie, produkcja przemysłowa – 16%). W tym roku do udziału w badaniu były zapraszane także mikro- i małe organizacje, jednak ich reprezentacja w badaniu wyniosła po niespełna 1%. 32 organizacje brały udział w badaniu także w poprzedniej edycji (2023).

Aż 54 firmy zostały wyróżnione na “Liście pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji w Polsce”, w tym 8 z nich uzyskało wynik na poziomie powyżej 80%. Lista tworzona jest na podstawie wyników badania firm/organizacji, które uzyskają określony poziom dojrzałości.

Nadzór nad kwestiami merytorycznymi i poprawnością procesu weryfikacji sprawuje Rada Ekspertek i Ekspertów. 

Dziś coraz więcej pracodawców tworzy wewnątrz swoich organizacji pewien ekosystem bazujący na myśleniu równościowym i włączającym. To super ważne, ale to jedynie część zmiany społecznej, której potrzebujemy. By była realna, potrzebne jest zaangażowanie biznesu wychodzące poza miejsce pracy. Zachęcamy do zapoznania się z tekstami eksperckimi i dobrymi praktykami z Raportu Diversity IN Check, serdecznie dziękujemy ich Autorkom i Autorom oraz wszystkim Pracodawcom uczestniczącym w tegorocznej edycji badania. To przede wszystkim Państwo tworzą Diversity IN Check, jedyne takie badanie w Polsce – mówi Marzena Strzelczak, doradczyni Zarządu FOB ds. DEI.

Raport zawiera komentarz przygotowany przez prof. Ewę Lisowską ze Szkoły Głównej Handlowej, a także liczne rekomendacje dla firm, które chciałyby poprawić swoje wyniki w zarządzaniu różnorodnością. Wśród dobrych praktyk uwagę zwraca podejście do pracy osób 50+, wsparcie dla różnorodnych grup wiekowych oraz rozwiązania sprzyjające dobrostanowi pracowników, jak work-life balance.

Szczególną uwagę poświęcono także kwestiom związanym z pracownikami o specjalnych potrzebach. Katarzyna Modlińska, prezeska Fundacji Atypika, podkreśla, jak ważne jest indywidualne podejście do osób neuroatypowych. Z kolei Agata Robińska z Fundacji TAKpełnosprawni przypomina, że ignorowanie osób z niepełnosprawnością oznacza rezygnację z potencjału ogromnej grupy pracowników i klientów.

Raport wzbogacają kolejne artykuły eksperckie, które poruszają m.in. temat równości rodzicielskiej oraz wsparcia dla ojców w miejscach pracy. Karolina Andrian z fundacji Share The Care podkreśla, że choć coraz więcej firm wspiera dodatkowe urlopy dla ojców, nadal brakuje podmiotów promujących równość rodzicielską wśród par jednopłciowych.

Małgorzata Petru, Diversity Officer w Banku BNP Paribas, zwraca uwagę na trudności, jakie napotykają osoby z różnymi tożsamościami, próbując uzyskać dostęp do niektórych usług. Często jest to wynik braku świadomości dostawców usług, a czasem nawet celowej dyskryminacji.

Czwarta edycja Diversity IN Check pokazuje, że polskie firmy stopniowo dojrzewają w kwestii zarządzania różnorodnością. Jednak wciąż jest wiele do zrobienia, zwłaszcza w zakresie wsparcia mniejszych organizacji oraz promowania bardziej zrównoważonych produktów i usług. Raport stanowi cenne źródło wiedzy dla firm, które pragną tworzyć inkluzywne miejsca pracy i odpowiadać na potrzeby coraz bardziej różnorodnego społeczeństwa.

Raport można pobrać tutaj: https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport_z_4_edycji_badania  

Więcej informacji na temat badania Diversity IN Check znajduje się tutaj: https://odpowiedzialnybiznes.pl/diversity-in-check/ .

Fundacja Share the Care po raz kolejny brała udział w tworzeniu tego raportu.

.

This will close in 0 seconds