Pracodawcy też zyskują

Pracodawcy też zyskują

Czy pracodawcy powinni zachęcać ojców do korzystania z urlopów rodzicielskich?

Tak! Bo im też się to opłaca. I to z wielu powodów.

– Różnorodność i inkluzywność Wykorzystywanie urlopów rodzicielskich przez mężczyzn wspiera zawodowy rozwój kobiet, wpisuje się politykę budowania równości płci na rynku pracy oraz strategię różnorodności i inkluzywności.

– Przyciąganie talentów Dzięki zaangażowaniu mężczyzn w opiekę nad dziećmi, kobiety szybciej wracają na rynek pracy po urodzeniu się dziecka i rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich w przypadku jego choroby. Bo tata, który samodzielnie zajmował się dzieckiem podczas urlopu rodzicielskiego, pozostaje bardziej zaangażowany w życie dziecka, nawet po zakończonym urlopie rodzicielskim.

– Dobrostan pracowników Z badania największych pracodawców Top Employers 2023 wynika, że organizacje coraz bardziej dbają o dobrostan swoich pracowników, a ich stan psychiczny postrzegają jako podstawę do gruntownych zmian w prowadzeniu organizacji. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa wynika, że dbałość o ludzi i stawianie ich w centrum zainteresowania powoduje wzrost lojalności klientów, spadek rotacji i obniżanie kosztów pracy: rekrutacji, zwolnień lekarskich. Dbanie o dobrostan pracowników wymaga zrozumienia ich potrzeb.

A czego potrzebują młodzi ojcowie? Czasu na bycie ze swoim dzieckiem i przestrzeni na budowanie bezpiecznej relacji. Do tego służy urlop rodzicielski.

– Kompetencje miękkie Mężczyźni, którzy skorzystali z urlopu rodzicielskiego twierdzą, że było to najlepsze szkolenie z umiejętności miękkich, jakie mogli odbyć. Po powrocie do pracy obserwują u siebie lepszą organizację pracy i zarządzanie czasem, empatię, cierpliwość czy lepsze radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi. Pracodawcy zauważają z kolei, że urlop rodzicielski dla mężczyzn może być remedium na wypalenie zawodowe.

– Raportowanie ESG Wskaźniki dotyczące równowagi między życiem zawodowym i rodzinnym zostały szczegółowo ujęte w ramach standardów raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESG). Pracodawcy są zobowiązani raportować w jakim zakresie pracownicy mają prawo i korzystają z urlopów rodzinnych, czyli macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego i opiekuńczego. Raportowanie wymaga podania: odsetka pracowników uprawnionych do urlopów rodzinnych według płci; odsetka uprawnionych pracowników, którzy skorzystali z urlopów rodzinnych, według płci; wskaźnika powrotu do pracy i wskaźnika zatrzymywania pracowników, którzy skorzystali z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub rodzicielskiego, według płci.

Czy Twoja firma dostrzega korzyści z korzystania przez ojców z urlopów rodzicielskich?

Dowiedz się więcej na temat kampanii Równi w domu-równi w pracy:https://teamrodzina.pl/rowni-w-domu-pracy-2024/

This will close in 0 seconds