Malmö – miasto dla dzieci
Ewa i Rafał to niezwykli rodzice, którzy dwukrotnie zdecydowali się podzielić urlopem rodzicielskim, by wspólnie cieszyć się tym wyjątkowym czasem z dwójką swoich dzieci. Teraz spędzają urlop w nietypowy sposób – podróżując po Skandynawii! Jakie różnice dostrzegają między rodzicielstwem w Polsce a w Szwecji?
Dziś przybliżą nam Malmö, a przede wszystkim atrakcje jakie to miasto oferuje dla najmłodszych. Poznaj ich inspirującą historię-rozmowę z Ewą i Rafałem znajdziesz Tutaj.
Spędziliśmy w Malmö ponad trzy tygodnie, odkrywając niezwykłe place zabaw i korzystając z licznych udogodnień stworzonych z myślą o rodzinach. Oto, co zrobiło na nas największe wrażenie i co sprawiło, że nasz ponad trzytygodniowy pobyt w Skanii był tak komfortowy i przyjemny:
1. Wyjątkowe place zabaw na każdym kroku
W Malmö można znaleźć niezwykle bogaty wybór placów zabaw, które wykraczają daleko poza standardowe huśtawki, zjeżdżalnie i drabinki. W całym mieście rozmieszczonych jest ponad 20 tematycznych przestrzeni zabawowych, takich jak leśne, spiralne, teatralne, baśniowe, kosmiczne, wodne, ptasie, muzyczne, ogrodowe i wiele innych. Każdy z placów został zaprojektowany indywidualnie, oferując unikalne rozwiązania, które pozwalają na swobodną, kreatywną zabawę. Znajdziecie tam elementy takie jak pieńki drzew, szałasy, tory przeszkód z linami, spiralne konstrukcje, tunele, wypukłości, dziury, drzewa do wspinania, budki, a także imitacje witryn sklepów i usług. Zabawa na tych placach była prawdziwą przyjemnością nie tylko dla naszej czterolatki, ale i dla nas, trzydziestolatków. Tego rodzaju miejsca inspirują dzieci do twórczej zabawy, rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Nic dziwnego, że Szwecja słynie z tylu udanych biznesów, skoro dzieci uczą się twórczości już od najmłodszych lat.
W pobliżu placów zabaw często znajdują się stoły piknikowe, co sprawia, że te przestrzenie idealnie nadają się do organizacji dziecięcych przyjęć urodzinowych albo po prostu do przyjemnego spędzenia czasu także przez dorosłych.
Oficjalna mapa miejskich placów zabaw, z wyróżnieniem tych tematycznych: TU
Teatralny plac zabaw (teaterlekplatsen)
Pajęczy plac zabaw (Spindellekplatsen)
Sekretne miasto (Den hemliga staden)
Plac zabaw w Sege Park
Bajkowy plac zabaw (Sagolekplatsen)
2.Łatwo dostępne toalety i przewijaki
Toalety publiczne w Malmö są wszędzie łatwo dostępne, a przy placach zabaw w szczególności. Co więcej, są tam również przewijaki, dzięki czemu nie ma problemu ze zmianą pieluchy, nawet w deszczu czy zimne dni. Obecność toalet sprawia, że zarówno codzienna zabawa, jak i wspomniane organizowanie przyjęć dla dzieci na placu zabaw staje się naprawdę wygodne — wszystko, czego maluchy potrzebują, jest w zasięgu ręki.
Poza tym przewijaki są dostępne praktycznie wszędzie – w każdej kawiarni, restauracji czy muzeum. Co istotne, znajdują się nie tylko w damskich, ale także w męskich toaletach, co zapewnia komfort i wygodę dla obu rodziców.
3.Powszechne miejsca zabaw i aktywności dla dzieci
W Malmö naprawdę dba się o to, by dzieci były obecne i mogły funkcjonować w przestrzeni publicznej. W muzeach spotkaliśmy specjalne sale zabaw lub przestrzenie warsztatowe, gdzie maluchy mogły tworzyć własne prace plastyczne. W świątyniach Szwedzkiego Kościoła również pamięta się o najmłodszych – w takich miejscach znajdują się kąciki z książkami, pluszakami, puzzlami i innymi zabawkami, które umilają czas dzieciom. W centrach handlowych korzystaliśmy z ogólnodostępnej kuchni, w której można było podgrzać posiłek i spokojnie zjeść, a także nakarmić niemowlę w wygodnym fotelu do karmienia. W osobnym pomieszczeniu urządzono łazienkę z przewijakiem oraz dziecięcą i standardową toaletą.
Sala warsztatowa w Malmö Konsthall
4. Popularne rowery cargo
Bardzo powszechne jest wożenie dzieci rowerowym towarowymi. To przede wszystkim rodzice dowożą w ten sposób dzieci do przedszkoli czy szkół (i to oczywiście kilkoro dzieci na raz, to w końcu zaleta tego typu roweru), ale także opiekunowie żłobkowi jeżdżący takimi rowerami z np. szóstką maluchów. Do tego, by na co dzień jeździć rowerem, zachęca, rzecz jasna, bardzo dobrze rozwinięta sieć dróg dla rowerów.
5. Darmowa wypożyczalnia sprzętu sportowego i rekreacyjnego
W jednym z centrów handlowych istnieje “Bank czasu wolnego” (Fritidsbanken). To fantastyczna opcja dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego lub potrzebują sprzętu tylko na jedną okazję. My sami skorzystaliśmy z tej możliwości i wypożyczyliśmy lornetkę na jedną z naszych wycieczek w teren, dzięki czemu udało nam się zobaczyć dzikie foki!
Więcej o wypożyczalni: TU
6. Ogólnodostępne świetlice dla małych dzieci z rodzicami
W Malmö funkcjonują placówki dla małych dzieci z rodzicem /opiekunem. Są wyposażone jak żłobek czy przedszkole, dodatkowo mają kuchnię z możliwością podgrzania i zjedzenia posiłku. Można tam spędzić kilka godzin, a korzystanie z tych miejsc jest całkowicie darmowe. Byliśmy w takiej świetlicy raz – nasza czterolatka była wyraźnie starsza od innych dzieci, stąd wnioskujemy, że to raczej opcja dla maluchów, z którymi jeszcze mama lub tata są na urlopie rodzicielskim. I faktycznie dominowali tam ojcowie z dziećmi w wieku około 1-1,5 roku. Więcej o tych placówkach: TU.
Podsumowując, Malmö okazało się fantastycznym miejscem dla naszej rodziny z małymi dziećmi (4-latka i 3-miesięczne niemowlę). Szczególnie doceniliśmy ogromny wybór bardzo ciekawych placów zabaw, otwartość na dzieci i przystosowanie przestrzeni publicznej pod nie oraz ich opiekunów. Widać, że dzieci są tam lubiane i zaopiekowanie.
Posłuchaj też wcześniejszych rozmów z Ewą i Rafałem: Pierwsze spotkanie: https://tiny.pl/9dg5r i drugie spotkanie: https://tiny.pl/r6c7g.