BNP Paribas
Bank BNP Paribas jest notowany na GPW w Warszawie. Swoją ofertę kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorstw, w TYM do sektora rolno-spożywczego. Zatrudnia w Polsce BLISKO 10 tys. pracowników. Cechą współczesnych organizacji jest m.in. praca oparta na standardach, w których istotne są równość płci i unikanie stereotypizacji. Ważne jest również, by pracownicy umieli zachować odpowiedni balans między obowiązkami zawodowymi i życiem rodzinnym, a organizacja ich do tego zachęcała. Tego typu podejście oznacza w praktyce, że świat pracy i życia rodzinnego, prywatnego mogą się harmonijnie przenikać, nie zaburzając wzajemnie swoich funkcji. Przy tym podział na sztywne godziny spędzane w biurze i w domu należy do rozwiązań znanych z przeszłości i niemających już zastosowania. Dlatego Bank BNP Paribas wprowadził wiele elastycznych rozwiązań dla pracowników, aby ułatwić im połączenie życia zawodowego z rozwojem kariery, a także stworzyć równe szanse oraz możliwości kobietom i mężczyznom.
DLA RODZINY
Dzięki udziałowi w corocznej akcji „Dwie godziny dla rodziny” pracownicy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – mogą wyjść z pracy dwie godziny wcześniej, aby spędzić czas z bliskimi, tj. partnerami, partnerkami, dziećmi, seniorami czy przyjaciółmi, a nawet ulubionym zwierzakiem. To nie wszystko – nowe technologie umożliwiają pracę zdalną. Pracownicy Banku BNP Paribas mogą sobie na nią pozwolić aż osiem dni w miesiącu. W związku z pandemią koronawirusa bank umożliwił pracownikom pracę zdalną na masową skalę. W efekcie około 90 proc. pracowników centrali banku pracuje zdalnie. Ponadto bank oferuje bogaty pakiet aplikacji mobilnych, który wspiera codzienną pracę, niezależnie od miejsca jej wykonywania – wystarczy dostęp do internetu. Warto podkreślić, że w 2019 r. liczba aplikacji udostępnianych pracownikom wzrosła z 30 do 80. W przypadku pracowników oddziałów, którzy nie mogą wykonywać pracy zdalnej, bank stara się zapewnić elastyczne podejście do grafiku czy możliwość podjęcia pracy w mniejszym wymiarze etatu. Dodatkowo BNP Paribas zapewnia duże bezpieczeństwo kontraktowe – pracownicy zatrudniani są na umowę o pracę, mają szerokie możliwości rozwoju, realizując liczne szkolenia, warsztaty, dni tematyczne czy akcje CSR.
BENEFITY
Bank prowadzi również szeroko zakrojoną politykę związaną z benefitami, wdrożono liczne inicjatywy i programy, jak np. „Bank Bliski Bliskim”. Benefity są tak skonstruowane, aby odpowiadały na wiele potrzeb, adekwatnie do sytuacji życiowej danej rodziny. Jakie są te najpopularniejsze? To choćby możliwość wzięcia dodatkowego urlopu z okazji ślubu czy wolontariatu. Pracownicy mają dostęp do kompleksowej oferty opieki medycznej – korzysta z niej ok. 9 tys. pracowników, oraz atrakcyjnych pakietów ubezpieczeń na życie i NNW, które bank opłaca w całości, a korzysta z nich 8 tys. zatrudnionych. Wielu pracowników decyduje się rozszerzyć benefity na najbliższych – partnera, partnerkę, dzieci, seniorów. Pracownicy posiadający dzieci mogą również skorzystać z ubezpieczenia szkolnego „Pakiet zdrowe dziecko”, a w ramach jednej składki są objęte ochroną wszystkie dzieci danego pracownika. Bank oferuje także upominki dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka oraz Bożego Narodzenia. Są one przekazywane w postaci dodatkowych punktów dostępnych na platformie kafeteryjnej MyBenefit, z której korzysta blisko 10 tys. pracowników banku. Ponadto wśród oferowanych przez Bank BNP Paribas udogodnień znajdują się dofinansowania do karty Multisport i wypoczynku dla pracowników czy ich dzieci, a także system kafeteryjny i platforma wellbeingowa, która wspiera ich w prowadzeniu zdrowego trybu życia.
W czerwcu bank wystartował z nowym programem – „Dobrze”. Ma on na celu zapewnienie dobrego samopoczucia i wsparcia pracowników poprzez porady i konsultacje ze specjalistami dotyczące zdrowego stylu życia. Program jest szczególnie istotny w dobie pandemii koronawirusa, kiedy musimy nauczyć się dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne w szczególnych okolicznościach. Obejmuje sesje z dietetykami, fizjoterapeutami, sesje treningowe, coachingowe, webinary i spotkania z ciekawymi ludźmi. Konsultacje dotyczą również tematów parentingowych.
RODZICE
Bank BNP Paribas pamięta o rodzicach, którzy są zachęcani do korzystania z urlopów rodzicielskich i rozwijania swoich kompetencji w nowych rolach. Zadaniem banku jest dbałość o promowanie w organizacji kultury inkluzywnej. Dlatego zwraca się uwagę na budowanie przyjaznej atmosfery wokół rodzicielstwa, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy decydują się korzystać ze swojego prawa do opieki nad dzieckiem, czuli szerokie wsparcie pracodawcy. Dodatkowo w firmie organizowane są warsztaty dla rodziców, w tym również dedykowane ojcom – „Jak być skutecznym tatą”. Wśród serii warsztatów, które kierowane były na równi do mężczyzn 64 65 i kobiet, znalazły się poświęcone innym zagadnieniom, m.in.: panowaniu nad stresem, dziecięcym emocjom, dysleksji, dysgrafii, wychowywaniu nastoletniego dziecka czy pomysłom na wspólne, rodzinne i kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem, kiedy to zarówno matka, jak i ojciec mają do odegrania istotną rolę wychowawczą. Wprowadzono również specjalne, kilkumiesięczne okresy adaptacyjne, aby osoby wracające z urlopów rodzicielskich w mniej stresujący sposób ponownie weszły w obowiązki zawodowe. Wielu pracowników na urlopach decyduje się na podanie prywatnych adresów mailowych, dzięki czemu mogą być na bieżąco z informacjami o działaniach banku. Wysyłane są do nich ważne informacje, aby nie tracili kontaktu z pracodawcą.
CO MÓWIĄ OJCOWIE
JACEK GRALEC zajmuje się obsługą klientów korporacyjnych w banku BNP Paribas
Jako zaangażowany ojciec cieszę się, że pracodawca dostrzega temat równowagi rodzicielstwa. Wychodzimy poza stereotypy i robimy coś naprawdę pożytecznego i ważnego. Warsztaty, w których mogliśmy dzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami, uważam za właściwe i trafne. Bardzo chętnie zaangażuję się w każdą tego typu akcję.
Michał Cieślik z zespołu zajmującego się benefitami i wynagrodzeniami w banku BNP Paribas
Jako zaangażowany ojciec cieszę się, że pracodawca dostrzega temat równowagi rodzicielstwa. Wychodzimy poza stereotypy i robimy coś naprawdę pożytecznego i ważnego. Warsztaty, w których mogliśmy dzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami, uważam za właściwe i trafne. Bardzo chętnie zaangażuję się w każdą tego typu akcję. Ciekawa była dla mnie możliwość podyskutowania o kwestiach związanych z problemami występującymi w zależności od wieku dziecka. Świetnie było się dowiedzieć, jak sobie z nimi radzić i na co zwracać uwagę, by być supertatą. Ważne były też kwestie bezpieczeństwa, czyli jak sobie radzić w sytuacjach zagrażających życiu dziecka.
Marcin Chaciński Departament Rozwoju Kart i Płatności w banku BNP Paribas Urlop rodzicielski jest szczególnym doświadczeniem. Nauczył mnie patrzeć na rzeczywistość w zupełnie inny sposób i stawiać sobie nowe priorytety. Kiedy przyzwyczaiłem się do ogromu obowiązków i skali odpowiedzialności, zacząłem dostrzegać coraz więcej plusów podjętej decyzji. Uzmysłowiłem sobie, jak trudną i ważną pracę wykonuje moja żona, opiekując się Ignasiem. Najważniejszy jednak był każdy uśmiech, pielucha, spacer. Te chwile pozwoliły nam się poznać i zbudować szczególną relację i bliskość.