Gdzie zaczyna się równość ?

Gdzie zaczyna się równość ?

Niedawno spotkałam się z pytaniem czy równość zaczyna się w domu, czy w pracy. I to jest dobre pytanie – szczególnie biorąc pod uwagę, że w Polsce podział obowiązków rodzicielskich wiąże się z finansami i stabilnością zawodową.

Postanowiliśmy zbadać jak na tle Polaków wypadają pracownicy Citibank Europe. Nasza organizacja mocno wspiera równowagę w zakresie opieki nad dziećmi – wspieramy ojców decydujących się na urlop tacierzyński, wspieramy kobiety w ich rozwoju zawodowym. Byliśmy ciekawi czy nasze działania ukierunkowane na tworzenie miejsca przyjaznego rodzicom przekładają się na poziom satysfakcji z pracy i poczucie komfortu w życiu rodzinnym.

Dla pracowników Citi, tak jak dla większości Polaków, rodzina jest najważniejszą wartością w życiu.  Praca zawodowa jest wskazywana w top 5 priorytetów życiowych. To potwierdza potrzebę dbania o  work-life balance.

Większość naszych pracowników odchodzi od tradycyjnego modelu rodziny. 86% kobiet i 67% mężczyzn nie zgadza się ze stwierdzeniem, że praca mężczyzny to zarabianie pieniędzy, a praca kobiety – opieka nad domem i rodziną. Ponadto 90% wszystkich respondentów zgodziło się, że kobiety i mężczyźni mają równe prawa i obowiązki w opiece nad dziećmi, a 87% z nich zdaje sobie sprawę, że ​​przebywanie w domu z dziećmi to praca na pełen etat. O ile 80% respondentów uważa, że ojcowie są równie dobrymi opiekunami dla dzieci jak matki, to połowa z nas lepiej ocenia kompetencje matki w opiece nad niemowlęciem.

Warto zaznaczyć, że wyniki naszej ankiety pokazują, że jest jeszcze miejsce na poprawę. Prawie 70% kobiet czuje się niedoceniona w związku z opieką nad dziećmi i domem. 67% z nich uważa, że ​​ojcowie opiekujący się dziećmi są mniej narażeni na ocenę ze strony innych niż matki.  Ponad 50% uważa, że ojcowie zajmujący się dziećmi są wręcz obiektami podziwu.

Konkluzja z naszych badań jest taka, że o ile akceptujemy równość płci w kontekście zarabiania pieniędzy i opieki nad dziećmi, to nadal mamy w naszej społecznej mentalności zakotwiczony tradycyjny podział ról.  

Co możemy z tym robić jako pracodawca ? Zderzać te stereotypy z rzeczywistością i udowadniać, że można z powodzeniem być pracującym rodzicem – niezależnie od płci. Tworzyć środowisko pracy, w którym równo traktujemy kobiety i mężczyzn zarówno w ich aspiracjach zawodowych, jak i rodzicielskich.

Równolegle do programów mentoringowych dla kobiet, prowadzimy działania promujące urlopy rodzicielskie wśród mężczyzn. 83% naszych pracowników uważa, że ​​mężczyźni powinni korzystać z urlopu rodzicielskiego. Prawie wszyscy uczestnicy badania potwierdzili, że mężczyzna może zostać w domu przez kilka miesięcy ze swoim dzieckiem i przyznali, że jest to trend wart podążania.

Pytani o to dlaczego warto korzystać z urlopów rodzicielskich, mężczyźni wskazywali na potrzebę budowania bliższej relacji z dzieckiem oraz umożliwienie kobietom rozwoju zawodowego.

Kobiety również dostrzegają ogromną wartość w budowaniu bliższych relacji ojców z dziećmi i uważają, że jest to korzystne dla całej rodziny. 98% kobiet odpowiedziało, że czas spędzony z ojcem jest dla dziecka tak samo cenny jak czas spędzony z matką.

Warto podkreślić, że 58 % respondentek uważa, że równy podział opieki nad dziećmi zniweluje różnice w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami.

Jak zwiększać udział ojców na urlopach rodzicielskich ? Najważniejsze jest budowanie świadomości społecznej dotyczącej tego, że ojcowie mogą i chcą zajmować się dziećmi. Ważne jest również stworzenie odpowiednej kultury organizacyjnej, w której menedżerowie i współpracownicy akceptują korzystanie przez mężczyzn z urlopów rodzicielskich i rozumieją, że bycie ojcem jest dla nich ważne.

W Citi stawiamy na edukację, zwiększanie pewności siebie mężczyzn w zakresie kompetencji rodzicielskich oraz przekonywanie kobiet do otwartości na współdzielenie urlopów rodzicielskich. Widzimy, że te działania służą naszym pracownikom i nam jako pracodawcy. Służą również całemu społeczeństwu, bo jak mówił Mahatma Gandhi: „Sami musimy być zmianą, którą chcemy oglądać na świecie”. 

Czym jest dla ciebie partnerstwo ?

Partnerstwo to zarazem dawanie i branie od drugiej osoby, to bycie obecnym i wspieranie się wtedy kiedy jest to potrzebne w różnych obszarach życia.

Pawel Wróbel, Compensation and Benefits Manager, tata 2 chłopców

Partnerstwo to główny powód, dla którego dwójka ludzi decyduje dzielić się domem. Czy mówimy o rodzicielstwie ogólnie, czy o urlopie rodzicielskim mówimy o partnerstwie. Jako partnerzy dzielimy się obowiązkami.  

Konrad Bartoszek, HR Operations Supervisor, tata 2 chłopaków

Partnerstwo to jedyna możliwość, aby przetrwać w naszych czasach, kiedy życie jest szybkie. Prawdziwe partnerstwo to dzielenie się wszystkim co dobre, ale też trudnościami dnia codziennego; dzielenie się radością, ale również obowiązkami.

Joanna Dworakowska, Risk Operations Group Manager, mama 2 chłopców

Partnerstwo to komunikacja i zaufanie – wiara, że druga strona sobie poradzi.

Monika Dąbrowska, Risk and Control Manager  & Juan Chavez – Valdes, Custody operations Controller, rodzice 2 dziewczynek i 1 chłopca “w drodze”

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds