Po prostu DOBRZE

rodzice na randce

Po prostu DOBRZE

Zdrowia nie da się kupić, wyleasingować, czy wziąć na kredyt. O tym, że zdrowie jest ważne i powinno się o nie dbać w zasadzie wiemy wszyscy. Zapewne również większość z nas w teorii wie co robić, żeby być zdrowym. Zbilansowana dieta, zero cukru, zdrowy sen, aktywność fizyczna, relaks? Jasne! Tylko ilu z nas wie jak to robić i stosuje te zasady w codziennym życiu? No właśnie…

Najtrudniej jest oczywiście zacząć, znaleźć motywację. I to dostrzegliśmy jako pracodawca, któremu zależy na zdrowiu naszych pracowników. Uznaliśmy, że możemy odegrać w tym procesie ważną rolę – dostarczyć naszym pracownikom narzędzi, aby mogli zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Stworzyliśmy program corporate wellness„Dobrze”,który jest elementem programu „Bank Bliski Bliskim” oraz częścią filaru „Przyjazne środowisko pracy” strategii BEneFIT. Nazwaliśmy go „Dobrze”, bo słowo to, to afirmacja – bądźmy pozytywni, szukajmy tego co dobre wokół nas, bądźmy dobrzy dla siebie i innych. Nasze pozytywne nastawienie wyzwala energię i wzmacnia wiarę w nasz potencjał. Szczególnie w okresie pandemii koronawirusa musimy odczarowywać negatywną rzeczywistość, pokazywać, że zawsze w każdej sytuacji możemy znaleźć dla siebie coś dobrego. Ważne jest przeformułowanie w głowie swoich potrzeb czy zmiana nawyków. Czasem chodzi o to, aby inną emocją spojrzeć na swoich bliskich czy na współpracowników.

Program jest przemyślany i wdrożony długofalowo. Bo tylko poprzez systematyczne budowanie nawyków i ciągłą edukację możemy skutecznie pomagać naszym pracownikom w dbaniu o dobrą jakość życia oraz wzmocnienie kondycji psychofizycznej. Naszym celem jest dbałość o zdrowie i odporność. Tu nie chodzi o smukłą sylwetkę czy lśniące włosy. Liczy się dobre samopoczucie, dlatego program „Dobrze” opiera się na 4 filarach: aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, regeneracja i sen, zdrowie mentalne.

Bank zaprosił do współpracy najlepszych ekspertów z branży wellness i finansuje pracownikom codzienne zajęcia budujące zdrowe nawyki, jak również indywidualne porady on-line na zapisy: dietetyków, fizjoterapeutów, psychologów, trener sportowy i mentalny. Pracownicy mogą również wziąć udział w webinarach i czatach on-line z ekspertami w zakresie odżywania, aktywności, organizacji życia i redukcji stresu w trudnym okresie pandemii.

Czy wiecie, że zdaniem ekspertów 20 minut jakiejkolwiek aktywności fizycznej dziennie wystarczy, aby utrzymać zdrowie – zwłaszcza, kiedy dodamy do tego zdrową dietę i wysypianie się. Czy wiecie, że nasze mózgi odpoczywają kiedy idziemy spać między godziną 21.00 a 23.00?

My proponujemy naszym pracownikom 20-minutowe sesje treningowe live codziennie od poniedziałku do piątku w ciągu dnia oraz wieczorem. Zainteresowanie jest bardzo duże. Zdarza się, że w treningach biorą udział całe rodziny. Taki też był cel, aby zadbać o całe rodziny i ułatwić pracownikom harmonijne godzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym.

Nie da się włączyć trybu pracownika od 9.00 do 17.00, a potem trybu rodzica od 17.00 w górę. Życie zawodowe i prywatne się przenikają i idą w parze. Zarządzanie tą sytuacją bywa dla wielu z nas trudne. W  ramach naszych działań wellbeingowych mówimy o emocjach, o równowadze w życiu. Nasi eksperci podpowiadają jak planować i jak zarządzać swoją energią. Praktycznie na każdym webinarze, nasi pracownicy pytają o kwestie związane z dziećmi, partnerami, rodziną – o to jak zmotywować nastolatka do nauki zdalnej, jaką zmienić dietę dziecku, jak radzić sobie ze stresem  jak zadbać o bezpieczeństw rodziny.

W ramach jednego z naszych webinarów dr Bogusław Tołwiński, wykładowca Uniwersytetu SWPS  opowiadał o filozofii życia OPEN BALANCE, czyli szczęśliwym połączeniu życia rodzinnego, zawodowego, utrzymania zdrowia i sylwetki na wiele lat oraz rozwoju duchowym. Jego motto brzmi: „Nie musisz zwyciężać, by wygrać wszystko co najważniejsze”.

Takie spotkania napawają optymizmem. Z jednej strony uświadamiają nam, że nie tylko my natykamy na pewne trudności w godzeniu wielu ról, z drugiej strony wskazują nam możliwe rozwiązania.

Ważna jest praca nad świadomością i nawykami. Małymi krokami możemy zmieniać naszą rzeczywistość i wpływać także na dobrostan naszych bliskich. Sytuacja przed koronawirusem, ta teraz i po pandemii to 3 różne światy. Jako świadomy pracodawca wychodzimy z założenia, że należy naszym pracownikom udostępnić narzędzia, aby ułatwić proces przejścia przez ten okres zmian. Program „Dobrze” jest naszą odpowiedzią na zastaną i nową rzeczywistość.

Aby niezwykle żyć, należy codziennie i nieprzerwanie doskonalić wszystkie najważniejsze sfery naszego życia. Tak mówi Robin Sharma (kanadyjski ekspert od rozwoju osobistego, samodoskonalenia i przywództwa). Staramy się, aby program DOBRZE był dla naszych pracownikiem właśnie takim motorem do doskonalenia. Patrzymy z uważnością na otaczający nas świat i reagujemy, zanim dana sytuacja nas zaskoczy.

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds