Pokolenie Q – dzieci kwarantanny

Pokolenie Q – dzieci kwarantanny

10-letnie dziecko spędziło z dala od szkoły, przyjaciół, dziadków czy zorganizowanej aktywności fizycznej ponad 10% swojego życia. Co czwarte dziecko w Wielkiej Brytanii zgłasza zaburzenia snu, co piąte boi się wyjść z domu. COVID-19 stał się dla dzieci koszmarem – obawy zaszczepione przez wirusa zostaną zakorzenione w młodym pokoleniu i pozostaną w nim na lata, a może i całe życie. Czy będą odbierali świat jako niosący zagrożenie? Będą mniej niezależni, mniej odważni? A może jednak bardziej odporni? Badania trwają – na pewno najmłodsze pokolenie ma na swoich barkach większe obciążenie niż kilka poprzednich.

Pandemia zakłóciła edukację ok. 90 procent dzieci – w 192 krajach dostępu do szkół zostało pozbawionych 1,4 miliarda uczniów. Ci, którzy mieli dostęp do technologii, są szczęściarzami, ponieważ „ponad jedna trzecia nie ma dostępu do zdalnej edukacji, nie otrzymali narzędzi lub wsparcia, aby kontynuować naukę w domu”(Human Rights Watch).

Stoimy przed wielkim wyzwaniem – od nas zależy jak nasze pociechy poradzą sobie z tą sytuacją. Dbajmy o bliskie relacje i więzi, bądźmy gotowi do ciągłego udzielania wsparcia emocjonalnego, oswajania lęku. Nie da się tego zrobić bez szczerej rozmowy i uważnego słuchania. Nie liczmy na to, że „jakoś będzie”.

This will close in 0 seconds