Santander Bank Polska S.A.

Santander Bank Polska S.A.

Santander Bank Polska S.A. jest największym bankiem z kapitałem prywatnym w Polsce. Od 2011 r. należy do międzynarodowej Grupy Santander. W swoich działaniach wobec pracowników kieruje się wartościami: Przyjazny, Rzetelny i Dla Ciebie. Wspiera ich w utrzymaniu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

Równość rodzicielska

W marcu 2020 Grupa Santander ogłosiła wprowadzenie na swoich wszystkich rynkach tzw. minimalnego standardu dotyczącego długości urlopów rodzicielskich. Poprzez wprowadzenie minimalnego standardu długości urlopów rodzicielskich, Bank podkreślił jak ważne jest włączenie ojców w opiekę nad małymi dziećmi. W ciągu najbliższych miesięcy globalne wytyczne zostaną dostosowane do sytuacji prawnej w każdym kraju, w którym funkcjonuje Santander. W przypadku Polski ojcowie zyskają dodatkowe uprawnienia, które pozwolą im cieszyć się nowo narodzonymi dziećmi na pełen etat.

Przedstawiciele Banku podkreślają: „Równowaga między życiem rodzinnym a pracą bywa trudna, dlatego chcemy pomóc pracownikom w jej osiągnięciu. Jest to wyrazem naszego zaangażowania w pomoc pracującym rodzicom oraz wspierania różnorodności i równości”.

Programy rozwojowe dla kobiet

Różnorodność i równość przejawia się w licznych inicjatywach, które Bank podejmuje na rzecz kobiet.

Poprzez współpracę z organizacjami zrzeszającymi kobiety oraz partnerstwo w kampaniach społecznych Santander Bank Polska przełamuje stereotypy i inspiruje kobiety do obejmowania ról liderskich. Firma dużą wagę przykłada do zapewnienia równowagi w liczbie kobiet i mężczyzn biorących udział w programach rozwojowych, a także w procesie sukcesji i rekrutacji. Te działania są szczególnie ważne dla pracujących mam, które często potrzebują wsparcia i zapewnienia, że rozwój zawodowy nie stoi w sprzeczności z rodzicielstwem.

Wsparcie na różnych etapach rodzicielstwa

Wprowadzenie globalnych standardów w odniesieniu do urlopów rodzicielskich to kolejny, ale nie pierwszy krok Santander Bank Polska w kierunku wspierania pracujących rodziców. Pracodawca już od wielu lat oferuje rozwiązania stanowiące ułatwienie na wszystkich etapach rodzicielstwa – zarówno dla kobiet w ciąży, rodziców w okresie urlopów rodzicielskich i wychowawczych oraz osób wracających po przerwie do aktywności zawodowej.

Podczas długotrwałej nieobecności spowodowanej ciążą lub korzystaniem z urlopów macierzyńskich, wychowawczych i rodzicielskich pracownicy są włączani w długoterminowe plany szkoleniowe. W czasie przerwy zawodowej mają do dyspozycji firmowe telefony komórkowe i laptopy (o ile urządzenia te nie są niezbędne pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo). Firma podtrzymuje kontakt z pracownikiem m.in. zapraszając go na okolicznościowe spotkania zespołu.

Pracownicy mają możliwość wykorzystania punktów z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na opłacenie przedszkola lub żłobka. Z ZFŚS mogą też uzyskać zwrot kosztów wypoczynku dziecka na kolonii.

Rodzice pracujący w Santander Bank Polska otrzymują wyprawkę szkolną dla dziecka, której wartość może sięgać nawet 900 złotych. Ponadto mogą zakupić w wewnętrznym w systemie kafeteryjnym artykuły i usługi przeznaczone dla dzieci.

Bank oferuje pracownikom możliwość wykupienia opieki medycznej dla członków rodzin (w tym dzieci) na preferencyjnych warunkach cenowych.

Pracownicy Banku mogą korzystać z inicjatywy „2h dla rodziny” – są to dwie godziny z czasu pracy dla każdego pracownika raz w roku, w określonym kwartale, które może wykorzystać na spędzenie czasu z rodziną.

Ze wsparcia udzielanego przez Santander Bank skorzystało w 2020 r. niemal 500 rodziców.

W czasie pandemii

Pandemia koronawirusa i spowodowany nią lockdown były wyjątkowo trudnym doświadczeniem dla pracujących rodziców. Bank rozszerzył wtedy ofertę benefitów, wprowadzając nowe, dostępne online rozwiązania przydatne dla wszystkich pracowników, w tym dla rodziców. Znalazły się wśród nich m.in.: dowóz jedzenia do domu, zakup prenumerat i filmów, wsparcie online dotyczące zdrowia, audiobooki i ebooki, bon podróżny z 12 miesięcznym terminem ważności.

Wśród działań dla rodziców pojawiły się newslettery i porady dotyczące tego, jak organizować pracę zdalną z dziećmi na pokładzie. Bank oferował także wiele dodatkowych aktywności, które miały za zadanie ułatwić opiekę nad dziećmi w czasie pracy, np.  „Poczytajki”, w trakcie których pracownicy Banku czytali dzieciom książki.

Niektóre z wprowadzonych podczas lockdownu działań zostały z pracownikami Banku do dziś, np. szeroki wachlarz cyklicznych działań wellbeingowych takich jak joga, spotkania z fizjoterapeutami, ćwiczenia poranne, wieczorne i w ciągu dnia – tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Te aktywności odbywają się na streamie YOUTUBE, dzięki czemu dostępne są dla pracowników Banku o każdej porze.

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds