Zaspokojona potrzeba taty pracownika

tata

Zaspokojona potrzeba taty pracownika

Zmiana zachowań

Zgodnie z jednym z najnowszych badań CBOS (październik 2022) na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniły się opinie odnośnie do tego, w jaki sposób rodzice na ogół wychowują i postępują z dziećmi.  Można wnioskować, że poglądy ankietowanych w dużej mierze wynikają z obserwacji innych oraz z własnych doświadczeń, a to z kolei oznacza, że przeformułowuje się postępowanie rodziców wobec dzieci. Z tego samego raportu wynika, że już tylko 57% badanych uważa, że Polacy za mało czasu i uwagi poświęcają swoim dzieciom, podczas gdy w 2009 roku taką opinię podzielało aż 72% respondentów. Zmiana zachowań społecznych polskich rodziców odbywa się tu i teraz. Rośnie świadomość mocy wychowawczej a to oznacza, że rodzice rozwijają swoje kompetencje. Od pierwszych tygodni życia wdrażają swój osobisty plan wychowawczy, choć jak wiadomo po drodze ulegnie on poprawkom, to poczucie poświęcania czasu dziecku rośnie wśród mam i tatów.

Czas jaki polscy rodzice mają zagwarantowany na opiekę po urodzeniu się dziecka na tle innych krajów UE Polska wypada naprawdę nieźle. 

 Choć jest on przeznaczony dla obojga rodziców w praktyce wykorzystuje go mama. Tata wydaje się być na drugim planie w ilości poświęcanego czasu. Wchodząca w życie w 2023 dyrektywa work life balance pomaga ojcom wyjść z cienia macierzyństwa. Nadaje zupełnie nowe prawo. Ojcowie, niezależnie od praw matek, będą mieli swoje 9 tygodni urlopu do wykorzystania na opiekę nad dzieckiem. To dobry kierunek zmian społecznych uznający mężczyzn jako równoprawnych opiekunów.

Odpowiedź biznesu

Liderzy rynku pracy starają się być o krok przed zmianami by móc przyciągać talenty na rynku pracy. Tworzą kompleksowe strategie oparte na myśli work life balance. Takie benefity mają za zadanie wspierać pracowników w łączeniu ról zawodowych i prywatnych, a potrzeba jest ogromna. Jak podkreśla Magdalena Woźniczka-Mleczko, CX EMEA LEADER, Talent Acquisition z Cisco, pracownicy ojcowie mają do dyspozycji dodatkowe, zupełnie niezależne od prawa pracy, dwa tygodnie urlopu ojcowskiego płatnego 100%. „W firmie dysponujemy urlopem ojcowskim, standardowym dwudniowym urlopem okolicznościowym z okazji narodzin dziecka, ale także naszym autorskim programem Supporting Care Giver. Polega on na udzieleniu dodatkowego urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni. Można wykorzystać świadczenie do czasu pierwszych urodzin dziecka”. Firm, które mają w swojej propozycji zatrudnienia takie rozwiązania jest naprawdę mało. 

Magdalena Woźniczka-Mleczko podkreśla, że z załączanych wniosków najczęściej oba urlopy są wykorzystywane zaraz po narodzinach dzieci, jednak znane są sytuacje, że ojcowie wykorzystują jeden z urlopów po narodzinach, a drugi w późniejszym czasie.

„Projekt Support Care Giver rozwija skrzydła. Od stycznia 01.01.2022 do 31.10.22 mamy zarejestrowane łącznie 84 urlopy ojcowskie oraz  supporting care giver, rozkładają się po równo po 42 urlopy. Dla porównania za cały rok 2021 było to łącznie 109 wniosków” zaznacza przedstawicielka Cisco. Dla ustawodawcy to niewątpliwie ułatwienie w kwestii edukacji społeczeństwa na temat dzielenia się opieką nad dzieckiem. Biznes wyznacza nowe kierunki zmian.

Według najnowszych wyników badania Edelman Trust Barometer, jedyną instytucją cieszącą się zaufaniem jest obecnie biznes, który w najnowszym badaniu zanotował wzrost o 2 punkty procentowe, osiągając wynik 61 procent. Wynik ten wskazuje  istotną rolę biznesu w temacie kształcenia społeczeństwa. Wiarygodnością pracodawcy wyprzedzają organizacje pozarządowe i media. Misja pracodawcy nabiera głębszego wymiaru. Nie tylko daje rozwój jednostce i społeczeństwu, ale także wskazuje kierunki, które wymagają przedefiniowania. 

Kim jest Pro Pracodawca? Pobierz naszą publikację Facet na 100 Pro i dowiedz się, którzy Pracodawcy w Polsce umożliwiają ojcom realizowanie siebie w roli ojca, którego rola wykracza poza tradycyjne zaopiekowanie potrzeb materialnych i finansowych rodziny. Pobierz TU

Fundacja Share the Care przygotowuje  organizacje na wdrożenie unijnej dyrektywy work-life balance w Polsce. Przeprowadzamy badania  syndykatowe pomagające przygotować strategię działania, komunikację i procedury pod kątem wejścia w życie dyrektywy i budowania równości rodzicielskiej. Wspieramy firmy na każdym etapie zmian i doradzamy w zakresie planowania strategii i aktywności służących budowaniu równości rodzicielskiej w organizacji.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami marta.bem@sharethecare.pl 

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds