Jaki pracodawca, taki pracownik i ojciec

pracodawca

Jaki pracodawca, taki pracownik i ojciec

Rzecz o benefitach dla ojców. Cykl materiałów o Pro Pracodawcach.

Jak pokazują najnowsze badania dotyczące ojcostwa przeprowadzone przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę zarówno mama jak i tata opowiadają się za równym podziałem zadań we wszystkich obszarach związanych z opieką nad dzieckiem ( Włodarczyk, 2022). Zmiany, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie, są konsekwentne ale i trwają długo. Można ten proces przyspieszyć edukacją. 

Biznes w Polsce również wspiera zachodzące zmiany. Oprócz owocowych wtorków i karnetów na siłownię pracodawcy, nieliczni, proponują dodatkowe tygodnie urlopu okolicznościowego po urodzeniu się potomka. Znaczące firmy na rynku umożliwiają rodzicom w Polsce bardziej sprawiedliwy scenariusz opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. 

Nowy kierunek

Relatywnie nowym trendem ułatwiającym  rodzicom łączenie dwóch ról po pojawieniu się nowego członka rodziny jest dodatkowy pozakodeksowy bonus w postaci urlopu ojcowskiego. Rozwiązanie ma zachęcać ojców do dzielenia się opieką nad nowonarodzonym dzieckiem a także wsparcia mamy w tym ważnym okresie. Rola ojca zostaje przedefiniowana, z rodzica drugoplanowego zmierza w kierunku równoprawnego opiekuna. Zmiana ta zapewne będzie bardziej dynamiczna, gdy wejdzie w życie w 2023 dyrektywa work-life balance, która nadaje ojcom indywidualne, nietransferowalne urlopy po pojawieniu się potomstwa.

Rola Pracodawcy

Nokia, pracodawca zatrudniający w Polsce prawie 8 tys. osób, już od tego roku daje swoim pracownikom – ojcom prawo do dodatkowego, pozakodeksowego, 90-cio dniowego, w pełni płatnego urlopu. Oznacza to przede wszystkim, że finanse domowe nie ucierpią na zawodowej przerwie mężczyzny. Takim rozwiązaniem pracodawca umożliwia postawienie znaku równości między mamą i tatą w kwestii opieki nad potomstwem. Jednocześnie zostaje usunięta bariera zniechęcającą mężczyzn do korzystania z urlopów rodzicielskich. ”Urlop ma na celu wsparcie partnerki w pierwszym okresie po urodzeniu lub adopcji nowego członka rodziny oraz na nawiązaniu bliskiej więzi z dzieckiem”- mówi Joanna Stecka, Country HR Manager, Nokia. Pracodawca wierzy, że to korzyść dla całej rodziny.

Według badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (Włodarczyk, 2022) rodzicie częściej niż przed paroma laty wskazują na to, że ojciec powinien być główną osobą zajmującą się pielęgnacją niemowlęcia. Przyjdzie jeszcze nam poczekać na dwucyfrowy wynik, ale nie można pominąć zmiany, jaka dzieje się wśród par, które posiadają lub planują potomstwo. Każdy, kto zmierzył się z pierwszymi tygodniami po urodzeniu się dziecka, wie, że to niezwykle cenny czas, zwłaszcza gdy dzieje się to pierwszy raz. Nie tylko polskie rodziny o tym wiedzą, ale także biznes, który daje przestrzeń by ułożyć stare sprawy na nowo. Dlatego też, w Nokii, świeżo-upieczony  tata powinien rozpocząć urlop w ciągu 30 dni od urodzenia się lub adopcji dziecka „Z takiej możliwości skorzystało ponad 60 pracowników. Benefit został przyjęty dobrze i cieszy się popularnością. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nadal jest to dosyć unikalne rozwiązanie na rynku.”- dodaje Stecka. 

Możliwość, jaką proponuje pracodawca pracownikom- ojcom oprócz okazji do zbudowania bliskiej relacji z dzieckiem, lepszej wprawy w obowiązkach związanych z opieką daje jeszcze jedną wyjątkową korzyść – zdystansowanie się do pracy. Kilka tygodni, które mężczyzna ma okazję spędzić z dala od obowiązków służbowych pomaga spojrzeć na projekty z określonej perspektywy. Pracownik wraca zmotywowany, chętniej podejmuje nowe wyzwania i wie, jak wygląda perspektywa kobiety, która „zostaje w domu”.

Pro Pracodawca

Nowa sytuacja w jakiej znaleźli się rodzice niejednokrotnie przyprawia o zawrót głowy. Umożliwianie rodzicom  wyboru takiego scenariusza podziału opieki nad dzieckiem, zasługuje na miano PRO PRACODAWCY.

Kim jest Pro Pracodawca? Pobierz naszą publikację Facet na 100 Pro i dowiedz się co to oznacza i którzy Pracodawcy w Polsce umożliwiają ojcom realizowanie siebie w roli ojca, którego rola wykracza poza tradycyjne zaopiekowanie potrzeb materialnych i finansowych rodziny. Pobierz Przewodnik Facet na 100PRo

Fundacja Share the Care przygotowuje  organizacje na wdrożenie unijnej dyrektywy work-life balance w Polsce. Przeprowadzamy badania  syndykatowe pomagające przygotować strategię działania, komunikację i procedury pod kątem wejścia w życie dyrektywy i budowania równości rodzicielskiej. Wspieramy firmy na każdym etapie zmian i doradzamy w zakresie planowania strategii i aktywności służących budowaniu równości rodzicielskiej w organizacji.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami marta.bem@sharethecare.pl 

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds