Dzielenie się jest odpowiedzialne

Dzielenie

Dzielenie się jest odpowiedzialne

Według  badań CBOS z 2022 roku “Polacy o wychowaniu dzieci” rodzice więcej czasu spędzają z dziećmi i robią to w sposób bardziej wartościowy niż ponad dekadę temu – wybierając rozmowy, spacery, czytanie książek zamiast oglądania telewizji. To ważny kierunek zmian w polskich rodzinach. Taki rodzaj  wychowywania dzieci jest niewątpliwie także większym wyzwaniem dla samych rodziców. Ilość czasu jaki opiekun poświęca sobie i własnym aktywnościom ulega skróceniu. Niestety doba nie wydłuża się nawet o minutę więc ważne jest dzielenie się obowiązkami między partnerami.

Zwyczajowy podział obowiązków pomiędzy partnerami – ona wykonuje obowiązki domowe, on zapewnia stabilność finansową –aktualnie już nie jest prosty do utrzymania bez szkody dla któregoś z partnerów. Partnerski model rodziny pozwala rodzicom realizować się we wszystkich sferach życia, a dzieciom daje szansę na zbudowanie bliskich więzi z obojgiem rodziców. Miejsce pracy również może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie rodziny w której zarówno mama jak i tata spełniają się zawodowo.

Udział pracodawców w budowaniu równości rodzicielskiej jest bardzo istotny.

Od informowania o prawach rodziców, przez pokazywanie korzyści z partnerskiego modelu rodziny, aż po określone rozwiązania zmniejszające bariery finansowe w korzystaniu przez ojców z urlopów rodzicielskich. 

Co więcej, te kroki dostarczą określone korzyści pracodawcom w postaci zwiększonego zaangażowania i lojalności – i to nie tylko mężczyzn-pracowników, a także i kobiet.

Procter & Gamble, jeden z największych producentów z branży FMCG na świecie, zwraca uwagę na dobre samopoczucie pracowników oraz wspiera ich w godzeniu życia zawodowego z prywatnym. Firma wychodzi z założenia, że równość płci zaczyna się w domu, dlatego wszyscy rodzice powinni mieć prawo budowania więzi ze swoimi pociechami już od pierwszych chwil. Aby było to możliwe, kobiety i mężczyźni muszą mieć takie same warunki zatrudnienia i szanse korzystania z możliwości rozwoju zawodowego.

Wyrazem  tworzenia środowiska równych szans jest zapoczątkowana w 2019 roku inicjatywa „Share The Care”. Program umożliwia pracownikom, którzy zostali ojcami, skorzystanie z 8 tygodni płatnego urlopu, który może być wykorzystany w ciągu dwóch lat od narodzin lub adopcji dziecka. Firma umożliwia wykorzystanie całego urlopu jednorazowo lub podzielenie go na części. Dzięki programowi ojcowie mają możliwość wsparcia swojej partnerki w pierwszych miesiącach życia dziecka i zbudowania z nim silnych więzi, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i poznawczego.

Tatą być 

Długość dodatkowego urlopu, który oferuje Procter & Gamble swoim pracownikom w ramach wspomnianego programu wynosi osiem tygodni, podczas gdy ustawowo ojcom w Polsce przysługują tylko dwa tygodnie. Programem są objęci wszyscy mężczyźni , którym urodzi się dziecko lub je adoptują w trakcie pracy w P&G. Ojcowie, zarówno biologiczni, adopcyjni, jak i  zastępczy, mogą skorzystać z programu nawet do dwóch lat po adopcji, co przekracza wszystkie przepisy zawarte w polskim Kodeksie pracy oraz unijnej Dyrektywie work-life balance.

Wykorzystanie – efekt domina

W firmie Procter & Gamble, program „Share The Care” cieszy się bardzo dużą popularnością od samego początku. Korzysta z niego niemal każdy uprawniony mężczyzna. Na wysokie zainteresowanie dodatkowym urlopem ojcowskim, wpływa kultura organizacji wspierajaca well-bing pracownika. Z danych koncernu wynika, że dotychczas ponad 240 ojców skorzystało z programu i aktywnie uczestniczyło w procesie rozwoju swoich dzieci.

Część ojców decyduje się wziąć go tuż po narodzinach dziecka, by uczestniczyć w  pierwszych tygodniach życia i realnie wesprzeć mamy w opiece nad noworodkiem. Inni decydując się podzielić urlop, żeby sprostać potrzebom zarówno związanym z narodzinami lub adopcją dziecka, jak i nieco późniejszym okresem, ale równie ważnym – takimi momentami w jego życiu, jak pierwszy kroczek, roczek czy dzień adaptacyjny w żłobku. Jeszcze inni przeznaczają dodatkowy urlop w całości na opiekę na dzieckiem, kiedy mama wraca do pracy.

Dodatek nie tylko dla taty

Choć „Share The Care” jest  bezpośrednio skierowany do mężczyzn, to jego pozytywne skutki odczuwa cała rodzina. Ojcowie doceniają go przede wszystkim za możliwość większego zaangażowania się w opiekę nad dzieckiem i uczestniczenia w najważniejszych chwilach jego życia. 

„Najpiękniejsze w tym doświadczeniu była możliwość obserwowania jak moja córka rośnie i się rozwija. Pierwsze dni, tygodnie, miesiące to bardzo dynamiczny okres rozwoju dziecka. Dzięki programowi „Share The Care” byłem świadkiem tych wszystkich „pierwszy razów”: pierwsza kąpiel, pierwszy uśmiech, pierwszy świadomy chwyt córki za mój palec i wiele, wiele innych niezapomnianych momentów. Tych kilka tygodni uświadomiło mi, jak wiele zyskałem oraz jak wiele straciłem, nie mając możliwości skorzystania z programu przy pierwszym dziecku. […] Jest to jeden z najlepszych benefitów, jakie pracodawca może zaoferować”- mówi Paweł Sikora, jeden z uczestników programu „Share The Care” realizowanego w Procter & Gamble.

Dzięki proponowanemu programowi  mężczyźni stają się równouprawnionymi i kompetentnymi opiekunami dla dzieci, którzy mogą zajmować się dzieckiem, kiedy mama wraca do pracy.

„Osiem tygodni urlopu „Share The Care” spędzonych z moim synem, w pierwszym roku jego życia było dla mnie bardzo ważnym przeżyciem. Pozwoliło mi zbliżyć się do niego, a także poczuć się pewniej we wszystkich sprawach związanych z opieką nad nim – wcześniej wieloma z nich zajmowała się tylko moja żona. Te miesiące spędzone z rodziną i na opiece nad synem procentowały również kiedy wróciłem do pracy – łatwiej było mi łączyć opiekę nad dzieckiem z obowiązkami zawodowymi” – mówi Jakub Obidziński, kolejny tata, pracujący w Procter & Gamble.

Wsparcie, które otrzymują kobiety od swoich partnerów, pozytywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne, co przekłada się na poprawę relacji z partnerem.

„Program cieszy się dużym uznaniem i popularnością, a większość ojców w firmie chce z niego skorzystać. Jest też dowodem na to, że podejście firmy do różnorodności to nie są puste słowa na papierze czy tabliczkach w biurze. Poprzez „Share The Care” firma wspiera rodziny swoich pracowników i umożliwia ojcom aktywne angażowanie się w opiekę nad ich nowonarodzonymi dziećmi. Doceniają go nie tylko mężczyźni z P&G, ale także kobiety, które chcą, aby ich mąż czy partner miał możliwość większego zaangażowania się w opiekę nad dzieckiem” – dodaje kolejny pracownik, który skorzystał programu.

Wsparcie, jakie P&G oferuje swoim pracownikom w ramach inicjatywy ma też szerszy wymiar niż tylko okazanie przez firmę szacunku dla ich nowej roli – jako rodzica. Polityka równościowa firmy wywiera pozytywny wpływ na rozwój zawodowy matek – uznaje potencjał kobiet i ich potrzeby do rozwoju zawodowego, ułatwia łączenie życia zawodowego z rodzinnym oraz wspiera ich szybszy powrót do pracy.

Partnerstwo przynosi korzyści całej rodzinie

Poprzez takie inicjatywy sektora biznesu zachęcające do bycia odpowiedzialnym za swoje rodziny, swój rozwój osobisty, finanse a także czas poświęcony sobie i dziecku wyrównywane są także luki jakie pojawiają się między płciami.

Fundacja Share the Care przygotowuje organizacje na wdrożenie unijnej dyrektywy work-life balance w Polsce. Przeprowadzamy badania syndykatowe pomagające przygotować strategię działania, komunikację i procedury pod kątem wejścia w życie dyrektywy i budowania równości rodzicielskiej. Wspieramy firmy na każdym etapie zmian i doradzamy w zakresie planowania strategii i aktywności służących budowaniu równości rodzicielskiej w organizacji. Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami marta.bem@sharethecare.pl

Przeczytaj wskazówki przygotowane przez Fundację dotyczące wprowadzenia nowych zasad wynikających z wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce i pobierz nasz poradnik dla Pracodawców.

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds