Bank zmieniającego się świata

bank zmieniającego świata

Bank zmieniającego się świata

W naszej organizacji już od kilku lat przygotowaliśmy się do wdrożenia dyrektywy work-life balance. Temat godzenia życia zawodowego i rodzinnego okazał się ważny zarówno dla kobiet i mężczyzn, dlatego podjęliśmy szereg inicjatyw mających przede wszystkim na celu tworzenie środowiska akceptacji dla wyborów naszych pracowników. 

Umiejętność wsłuchania się w głosy innych nie jest łatwa, szczególnie kiedy całe życie podążało się utartymi schematami. Ale zmiana podejścia jest niezbędna. Trzeba szukać rozwiązań, być odważnym. Kiedy człowiek zaakceptuje w jakim kierunku zmierza świat i zmiana, zrozumie, że on też musi zmienić nastawienie a to pomoże jemu/jej, ale też organizacji, w której pracuje.

Jesteśmy szczególnie dumni z działań prowadzonych w ramach sieci pracowniczych – ,,Kobiety zmieniające BNP” oraz ,,Tato, masz to jak w banku.”

Tato, masz to jak w banku

Jest to inicjatywa, która zrodziła się wśród bankowych ojców na rzecz rozwijania kompetencji rodzicielskich, ojcowskich i równych praw rodzicielskich oraz korzystania z urlopów rodzicielskich przez mężczyzn. Narodziła się na korytarzu firmowym, kiedy Konrad Siedlecki, tata dwójki dzieci, zaczął rozmawiać z kolegami na temat rodzicielstwa. Okazało się, że wśród ojców jest duża potrzeba dzielenia się doświadczeniami związanymi z opieką nad dziećmi oraz rozmów o ojcostwie w męskim gronie. Konrad z własnego doświadczenia wie jak zaangażowanie się w opiekę nad dzieckiem od maleńkości przełożyło się to na jego więź z pociechą. „Już nie woła tylko >>mama, mama<<, ale jest też >>tata<<” – mówi Konrad. 

„Mam wrażenie, że takie rozmowy to nieraz był temat tabu dla facetów. Często staraliśmy się tą odpowiedzialność za wychowywanie zrzucić na partnerkę. Teraz czasy się zmieniły, jesteśmy odpowiedzialnymi, nowoczesnymi facetami, którzy w życiu rodzinnym chcą aktywnie uczestniczyć. Poruszanie tej kwestii jest niezwykle ważne i potrzebne” – podkreśla inny uczestnik grupy ojcowskiej. 

,,Kobiety zmieniające BNP” wspierają pracujących rodziców

W sposób oddolny zrodziła się również inicjatywa ,,Kobiety zmieniające BNP”. Pomysł na jej powstanie zrodził się z potrzeby budowania równości płci, zadbania o większą reprezentację kobiet w strukturach menedżerskich i projektowych firmy.

Kobietom chcemy dodać pewności siebie, zadbać o ich komfort i poczucie tego, że mają równe szanse w dostępie do możliwości rozwoju jakie oferuje Bank BNP Paribas. Chcemy uwolnić ich potencjał. Stworzyć dla nich przestrzeń, aby mogły sobie same odpowiedzieć na pytanie czego chcą – bez poczucia winy.

Wierzymy, że nasze inicjatywy doprowadzą do zmiany w podejściu kobiet do siebie samych i swoich możliwości. Patrzymy na to szerzej niż tylko przez pryzmat życia zawodowego, bo te przenika się z naszym życiem rodzinnym. Jeśli mężczyźni chcą, aby ich córki, żony żyły w świecie równych szans, to warto, aby tworzyli równe szanse dla swoich koleżanek w pracy. Jeśli panowie doceniają koleżanki w pracy za ich ambicję i chęć rozwoju, warto, aby stworzyli swoim żonom czy partnerkom warunki do rozwoju, angażując się w opiekę nad dziećmi i obowiązki domowe. Jeśli kobiety chcą łączyć rozwój zawodowy z życiem rodzinnym a wydaje się im, że nie dadzą rady, dobrze aby pamiętały, że nie muszą we wszystkim być perfekcyjne i że nie muszą wszystkiego brać na siebie. Warto pracować nad równowagą życie – praca. Nie warto rezygnować z siebie.

Pobierz Przewodnik „Równi w domu-Równi w pracy”

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds