Co ma wspólnego ojcostwo z audytem?

Facet na 100

Co ma wspólnego ojcostwo z audytem?

Wywiązywanie się z codziennych obowiązków domowych jest jak audyt największej spółki na rynku – rozmowa z Maciejem Piołunowiczem – Dyrektorem Departamentu Audytu Wewnętrznego BGK

Wdrożona w kwietniu 2023 dyrektywa work-life balance przyznaje ojcom prawo do 9 tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Nowe przepisy mają z jednej strony zachęcić ojców do bardziej aktywnego uczestnictwa w opiece nad dziećmi, a z drugiej ułatwić matkom powrót na rynek pracy po urlopie. Mają również zapewnić równe szanse na rynku pracy poprzez promowanie partnerskiego modelu rodziny. Zmiany w prawie to szansa, by obowiązki opiekuńcze nad dziećmi stały się wspólną sprawą rodziców.

Badania wskazują, że u ojców, którzy korzystają z urlopów, widać pozytywne efekty w m.in. relacji z dzieckiem, jego matką, a także rozwijają się u nich postawy opiekuńcze (Lamb and Lewis 2010; Mc Keering and Pakenham 2000) i bardziej angażują się w pełnienie roli ojca ( Petts, Knoester & Waldfogel 2020; Pragg and Knoester 2017). Te same badania wykazały też, że dzieci, których ojcowie korzystali z urlopów przez co najmniej 2 tygodnie, wyżej oceniali zaangażowanie ojca, bliskość relacji oraz komunikację z ojcem.

Pracownicy BGK są otwarci na to, aby zachęcać do korzystania z urlopów ojcowskich i rodzicielskich. Komfort pracowników pozytywnie przekłada się na funkcjonowanie całej organizacji. Biznes w Polsce coraz śmielej stawia na ojców – więcej na temat zaangażowanego ojcostwa mówi Maciej Piołunowicz – Dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Polscy ojcowie są coraz bardziej świadomi. Chcą angażować się w wychowanie dzieci oraz rozwój relacji z rodziną. Co dało Ci zaangażowanie się w obowiązki opiekuńcze?Jakie to ma przełożenie w życiu zawodowym?

Na pewno to zwiększa poziom odpowiedzialności – musisz zadbać nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o drugą osobę. Dzieci też wymuszają lepszą organizację czasu, a to bardzo przydatna cecha, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie uwierzy ten, kto nie spróbuje, że aktywne i zaangażowane ojcostwo przekłada się na wydolność i pogłębienie umiejętności miękkich, o których mówi się teraz dużo w kontekście zawodowym.

Stereotypy związane z płcią tracą na znaczeniu a wzorzec ojcostwa diametralnie się zmienił. Co ma wspólnego dzielenie się obowiązkami opiekuńczymi z równością na rynku pracy?

W dobrze funkcjonującym związku, zadania układa się zgodnie z charakterem czy temperamentem, a nie zgodnie z płcią, tak jest w moim ​przypadku. I ta myśl pasuje do wielu kontekstów. Tak samo w życiu zawodowym, nie ma tak, że dana płeć będzie bardziej przebojowa, albo bardziej analityczna. To zależy od osobowości. Jeśli chcemy, żeby społeczeństwo dobrze działało, to nie możemy w dzisiejszych czasach oczekiwać, że połowa na 3 lata wyłączy się całkowicie z życia zawodowego, a przez kolejne będzie w nim na pół gwizdka… To jest po prostu nieuczciwe.

W jaki sposób, Twoim zdaniem, przekonywać ojców do korzystania z urlopów rodzicielskich? I dzielenia się opieką nad dziećmi?

Wydaje mi się, że to jest po prostu życiowo ważne. Potem będziecie wspominać wspólne wyjazdy, grę w piłkę albo w gry planszowe. Trudno wskazać ojca, który powie „żałuję, że tyle czasu poświęciłem dzieciom”, natomiast jest wiele osób, które powiedzą coś dokładnie przeciwnego… Ta odwaga do bycia pierwszym np. tatą wśród znajomych zaprocentuje, gdy dziecko będzie nastolatkiem i przyjdzie z niejednym problemem właśnie do taty.

Dlaczego warto być zaangażowanym tatą? Kto na tym korzysta?

Wszyscy. Na pewno ojcowie, bo czas z dziećmi to są chwile, które potem wspominamy latami. Dzieci, bo mają zaangażowanych oboje rodziców. Oczywiście też matki, które dostają wsparcie w bieżących sprawach. A jak wiadomo, ciągle trzeba pamiętać o: lekarzach, szczepieniach, wizytach, zebraniach, teatrzykach, za małych butach, obiecanych tydzień wcześniej lodach i kinie, zaległościach z matmy, spotkaniu z nauczycielką na temat zachowania dziecka i jeszcze o tym, że trzeba wytłumaczyć czym się różni gad od płaza bo Pani jakoś dziwnie tłumaczyła na lekcji. To są niby małe rzeczy, ale w tak dużych ilościach, stają się jak audyt największej spółki na rynku – bardzo stresujące.

3 Twoje rady dla ojców, którzy nie wiedzą od czego zacząć wprowadzenie partnerskiego podziału obowiązków dot. dzieci

Być cierpliwym, otwartym, mieć świadomość, że nie wszystko zawsze udaje się za pierwszym razem, a na trudne rzeczy trzeba zapracować!

Przeczytaj też: Równowaga w życiu pracownika to sukces całej organizacji

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds