Mówmy głośno o swoich potrzebach

Mamy czas na zdrowie

Mówmy głośno o swoich potrzebach

Rozbijmy mit nieustającej niezależności

W życiu niemalże każdej kobiety rola matki jest niezmiernie ważna. Matki pełnią funkcje opiekunek, edukatorek, a także mentorek dla swoich dzieci. Niemniej jednak, w codziennym pośpiechu, często zapominają o jednym z najważniejszych aspektów dobrego samopoczucia – O SOBIE.

W obliczu tego faktu współczesne matki potrzebują stawić czoła wielu wyzwaniom i presji społecznej, która sugeruje, że powinny być silne i niezależne za wszelką cenę. Dlatego teraz przyszedł czas, aby wyraźnie wybrzmiał jasny komunikat: Mamy absolutne prawo głośno i otwarcie mówić o swoich potrzebach. To nie jest oznaka słabości, to dowód naszej siły.

Audre Lorde, wybitna amerykańska poetka i działaczka społeczna, przypomina nam, że gdy kobiety śmiało wyrażają swoje potrzeby, nie tylko manifestują swoją siłę, ale także otwierają drogę dla innych, aby czyniły to samo. Dlatego, jako współczesne matki, nie bójmy się być głosem swoich potrzeb.

Nasze wewnętrzne ograniczenia przyczyniają się do tego, że w chwilach słabości, gorszej kondycji czy też nawet prozaicznego przeziębienia, nie dajemy sobie przestrzeni na odpoczynek, na zwolnienie i zadbanie o siebie. Wiele z nas wykonuje wszystkie dotychczasowe zadania, obawiając się okazywania słabości przed bliskimi czy też przed samą sobą. Jednakże, pokazywanie, że potrzebujemy czasem odpoczynku, jest nie tylko korzystne dla nas samych, ale także dla naszych rodzin i całego systemu.

Badania wykazują, że 91% kobiet deklaruje, że przynajmniej raz wzięło wolne w pracy, ale jednocześnie kontynuowało wykonywanie obowiązków domowych z powodu najbliższych*

Im głośniej mówimy, tym silniejsze się stajemy

Prośba o pomoc i wyrażanie swoich potrzeb nie tylko sprzyjają własnemu dobrostanowi, ale również kształtują wartości przekazywane dzieciom. Jako matki, będąc wzorcem dla swoich dzieci, uczymy je, że opieka nad sobą jest ważna, a czasem trzeba poprosić o wsparcie. To nie tylko buduje zdrowe relacje rodzinne, ale także przyczynia się do przełamywania szkodliwych stereotypów społecznych, które narzucają kobietom nierealne standardy.*

Często mylnie uważa się, że matka powinna być nie tylko doskonałą opiekunką, ale również niezależną, silną i gotową zawsze sprostać wszelkim wyzwaniom. Jednak prawda jest taka, że każdy z nas, niezależnie od roli, którą pełni w życiu, zasługuje na chwilę dla siebie i wsparcie w trudnych momentach.

Kobiety często nie chcą okazywać swoich słabości, obawiając się, że zostaną zaszufladkowane jako niekompetentne czy niewystarczające. Jednak to właśnie dzięki głośnemu wyrażaniu swoich potrzeb kobiety nie tylko budują swoją własną siłę, ale także niosą wsparcie dla innych, które zmagają się z podobnymi wyzwaniami.

W kontekście życia codziennego, gdzie wiele z nas odczuwa presję perfekcji, ważne jest, abyśmy zatrzymały się na chwilę i wsłuchały w wewnętrzny głos, który najlepiej nam podpowie czego w danym momencie potrzebujemy.

Siła dla Siebie, Siła dla Innych

W dzisiejszym świecie, gdzie presja społeczna i codzienne wyzwania stawiają przed nami wiele trudności, ważne jest, abyśmy nie tracili z oczu naszych potrzeb. Społeczeństwo, w którym kobiety śmiało wyrażają swoje potrzeby, staje się bardziej otwarte, elastyczne i zrozumiałe. To przyczynia się do tworzenia bardziej wspierającego i empatycznego środowiska, dla wszystkich. Kształtujmy przyszłe pokolenie, które zrozumie, że opieka nad sobą jest kluczowa dla zdrowych relacji i równowagi życiowej.

Zapraszamy wszystkie matki do dzielenia się swoimi doświadczeniami i do bycia głosem swoich potrzeb. Bo każda kobieta zasługuje na wsparcie, zrozumienie i przestrzeń do głośnego wyrażania siebie i do śmiałego ustalania swoich granic.

Oto kilka pytań zaczerpniętych ze specjalnie przygotowanego w ramach kampanii „MAMY czas na zdrowie” przewodnika.

1. Jakie są Twoje osobiste doświadczenia związane z proszeniem o pomoc i mówieniem głośno o swoich potrzebach?

2. Co sprawia, że trudno jest Ci prosić o pomoc w chwilach, kiedy tego potrzebujesz?

3. Jaka myśl/jakie przekonanie na temat siebie i otaczającego Cię świata sprawia, że rezygnujesz z proszenia o pomoc?

4. Jakie kroki możesz podjąć, aby bardziej świadomie dbać o swoje potrzeby?

*Źródło: Badanie „Jak chorują Polacy? Czy my – MAMY – mamy czas na zdrowie?”, SW Research 2023 r.

Zobacz cały przewodnik na stronie kampanii www.mamyczasnazdrowie.pl

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds