Zdrowie mężczyzn

Zdrowie mężczyzn

Zdrowie mężczyzn

Kończy się już Movember, czyli miesiąc zdrowia mężczyzn i profilaktyki męskich badań!

Movember to coroczna akcja, której celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, w szczególności zaburzeń zdrowia psychicznego i nowotworów tj. nowotworu prostaty i jąder; oraz konieczności wykonywania profilaktycznych badań, które pozwalają na wczesne wykrycie wielu chorób i leczenie zakończone sukcesem.

Cały miesiąc zachęcaliśmy do aktywnego włączenia się w Movember, zarówno poprzez powszechnie kojarzone z akcją wąsy, jak i przypomnienie bliskim mężczyznom o tym jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a mimo że listopad się już kończy, my nie zamierzamy przestać.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2019 roku mężczyźni w Polsce odbierali sobie życie prawie najczęściej w Europie. W zeszłym roku 5018 osób popełniło samobójstwo, z czego 4261 byli mężczyźni. Oznacza to, że dziennie średnio 14 osób odebrało sobie życie, a w tym 12 mężczyzn.

Od blisko dwóch lat Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom oferuje bezpieczną przestrzeń, w której mężczyźni i ich bliskie osoby mogą otrzymać wsparcie psychologiczne i porozmawiać o życiu, swoich sprawach i trudnościach.

Działania Instytutu polegają na szerzeniu wiedzy z zakresu marginalizacji i wykluczenia powodowanego tożsamością płciową, orientacją psychoseksualną, kolorem skóry, pochodzeniem etnicznym, niepełnosprawnością, brakiem dostępu do edukacji i wiedzy, wykluczeniem transportowym, sytuacją społeczno-ekonomiczną i innymi ważnymi czynnikami.

Od 2021 roku Instytut przeciwdziałania Wykluczeniom prowadzi telefon zaufania dla mężczyzn, który aktualnie działa cztery razy w tygodniu i jest obsługiwany przez psychologów w czterech językach tj. języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Mimo, że wsparcie otrzymało już setki mężczyzn, telefon zaufania dla mężczyzn jest nadal potrzebny i nie może przestać działać, dlatego prosimy o wsparcie zrzutki na jego utrzymanie: https://zrzutka.pl/8sv

W ramach realizowanej przez instytut akcji informacyjnej „Proszenie o pomoc jest męskie” dzielimy się relacją Rafała Grabowskiego – psychologa, który współtworzy telefon zaufania dla mężczyzn od samego początku jego działania.

„Poznaliśmy się w wakacje 2021 roku, gdy Michał założył Fundację Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, a ja prowadziłem przedsiębiorstwo społeczne dla osób zagrożonych wykluczeniem. We wrześniu przyłączyłem się do wrześniowej zbiórki dla dzieci „w klasie bez wykluczeń”. Już wtedy wiele rozmawialiśmy o problemach mężczyzn, stereotypach i potrzebie stworzenia przestrzeni, w której mogliby otrzymać wsparcie i pomoc psychologiczną.

W listopadzie 2021 roku, otrzymaliśmy grant od miasta Toruń, powstał telefon zaufania dla mężczyzn i mail dla tych, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą rozmawiać. Instytut zakupił telefon marki Nokia i rozpoczęliśmy kampanię reklamową telefonu zaufania na Facebooku.

Wieczorem 9 grudnia 2021 roku odbył się pierwszy dyżur telefonu zaufania, który tego dnia nie zadzwonił, skrzynka mailowa także pozostała pusta. Mimo to, nie poddaliśmy się, bo wiedzieliśmy, że istnieje potrzeba rozpowszechnienia informacji o telefonie zaufania dla mężczyzn. 14 grudnia ruszyły kampanie informacyjne, powstała także reklama na Facebooku.

16 grudnia telefon zadzwonił po raz pierwszy, to była długa i trudna rozmowa. Później, co czwartek w godzinach wieczornych telefon dzwonił, czasem raz, czasem po kilka razy, czasem pozostawał jednak cichy dzwoniąc niespodziewanie w nocy, czy nad ranem. Potrzeba jego działania już wtedy była i nadal jest ogromna. 21 stycznia 2022 roku pojawił się kolejny psycholog – Filip Jach.

W lutym rozpoczęły się rozmowy z zarządem Warszawy Śródmieście, pojawiły się kolejne środki na działalność telefonu i kolejny dyżur telefonu zaufania. Następnie kolejną kampania, telefon dzwonił bardzo często, w lipcu centralka została przeniesiona na profesjonalny tryb.

Chociaż początki były trudne, ani przez moment nie zwątpiliśmy, że trzeba pomagać, że warto pomagać i że jest wielu mężczyzn, którzy tej pomocy potrzebują, że edukacja młodzieży w obalaniu stereotypów to potrzeba – chłopaki płaczą, czują i mają prawo do takich samych emocji jak każdy człowiek.”

Jeżeli szukacie bezpiecznej przestrzeni aby porozmawiać o swoim życiu, swoich męskich sprawach, czy o swoich trudnościach – skorzystajcie z telefonu zaufania dla mężczyzn, bo #proszenieopomocjestmęskie.

Jeśli jesteś mężczyzną i potrzebujesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne, zachęcamy do skorzystania z telefonu zaufania dla mężczyzn dzwoniąc pod numer 608271402 lub poprzez kontakt mailowy: pomoc@pomesku.org.

Dyżury psychologów odbywają się cztery razy w tygodniu – od poniedziałku do środy w godzinach 17:00 – 19:00 oraz w czwartek w godzinach 19:00 – 21:00, a wsparcie można otrzymać w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

This will close in 0 seconds