Dlaczego skorzystałeś w urlopu rodzicielskiego?

Dlaczego skorzystałeś w urlopu rodzicielskiego?

Od wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. Zgodnie z oczekiwaniami i doświadczeniami z innych krajów, wprowadzenie części urlopu nietransferowalnego dla taty, zachęciło ojców do większego zaangażowania w życie dziecka. O tym dlaczego warto skorzystać z urlopu rodzicielskiego rozmawiamy z Błażejem Kobusem z BNP Paribas Bank Polska.

Dlaczego zdecydowałeś się na urlop rodzicielski?

Zdecydowałem się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego z trzech powodów. Po pierwsze dlatego, bo mogłem. Mogłem dlatego, że w kwietniu 2023 został znowelizowany Kodeks pracy, który umożliwia ojcom skorzystanie z dodatkowego urlopu.

Po drugie, mój pracodawca wspiera równość rodzicielską, dlatego nie wahałem się ani chwili. Po trzecie, zależało mi na tym, żeby wesprzeć moją żonę w rozwoju jej własnego biznesu. Potrzebowała na to czasu. Bardzo się ucieszyłem, że mogę ją w tym wesprzeć.

Jakim doświadczeniem był dla ciebie urlop rodzicielski?

Przede wszystkim myślę, że to nie powinno się nazywać urlop. To nie ma znaczenia, czy mówimy tutaj o urlopie macierzyńskim, wychowawczym, ojcowskim, rodzicielskim, czy jakkolwiek byśmy go nazwali. To zdecydowanie nie jest urlop. To jest złe określenie. To jest eufemizm. To jest pełno etatowa praca.

Także myślę, że to jest jedna z tych rzeczy, która mnie zaskoczyła na początku, że to nie jest tak, że można jeszcze zrobić kilka rzeczy dookoła, gdzieś tam w międzyczasie, opiekując się dzieckiem. Także to jest naprawdę, praca na pełen etat.

Ale też była to duża satysfakcja, bo po pierwszych kilku dniach, kiedy mój syn faktycznie spędzał ze mną dużo czasu, miałem takie wrażenie, że stałem się takim rodzicem pierwszego wyboru. Jeżeli coś się działo i potrzebował wsparcia, to biegł właśnie do mnie. I to było fajne. To było naprawdę fajne. Myślę, że nie korzystając z takiego urlopu, mógłbym czegoś takiego nie osiągnąć.

Więcej na: https://teamrodzina.pl/rowni-w-domu-pracy-2024/

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds