Tata na rodzicielskim-co liczby mówią o ojcostwie w Polsce

Raport

Tata na rodzicielskim-co liczby mówią o ojcostwie w Polsce

Na skutek wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich . W 2023 roku już 19 tys . ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego versus 3,7 tys . rok wcześniej.To pozytywny trend, jednak to nadal tylko 7% uprawnionych mężczyzn.

Wskaźniki zaangażowania pracujących rodziców w opiekę nad dziećmi wskazują na to, że to nadal głównie mamy zajmują się dziećmi .Finansowe konsekwencje wynikające z opieki nad dziećmi towarzyszą kobietom przez całe ich życie.

Celem nowych regulacji jest wsparcie kobiet na rynku pracy poprzez większe zaangażowanie mężczyzn w opiekę nad dziećmi . Podział urlopów rodzicielskich to narzędzie do budowania świata równych szans.

Aby to rozwiązanie przyniosło oczekiwane efekty, niezbędna jest dalsza edukacja rodziców, pracodawców i organizacji wspierających rodziców w opiece nad dziećmi na temat nowego prawa i korzyści z niego wynikających dla wszystkich .

W rocznicę wejścia w Polsce dyrektywy work-life balance, Fundacja Share the Care oraz ZUS startują z kampanią „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym raportem na temat wykorzystywania urlopów rodzicielskich przez ojców w Polsce autorstwa ZUS i Fundacji Share the Care.

This will close in 0 seconds