Dobra czy niedobra matka pracująca?

Pracująca mama

Dobra czy niedobra matka pracująca?

Siła równowagi między karierą a rodziną

Rozwój społeczny i gospodarczy wprowadził szereg zmian w postrzeganiu roli kobiet w społeczeństwie. Tradycyjne przekonania na temat roli kobiet wyłącznie jako matek i opiekunek zmieniają się, otwierając drogę dla nowych możliwości. Jednym z wyzwań, przed jakim stają kobiety, jest znalezienie równowagi między pracą a rodzicielstwem. Czy kobiety powinny pracować, czy powinny rezygnować z kariery, aby skupić się na swoich rodzinach? Zdecydowanie NIE.

Jak głosi nasz postulat: Nie mamy zgody na to, aby kobiety, które chcą się rozwijać poprzez pracę zawodową i czerpią z niej satysfakcję, rezygnowały z aktywnego uczestniczenia w rynku pracy. Nie mamy zgody na to, aby marnował się ich potencjał, który może mieć ogromny wpływ na wiele sfer ich oraz naszego życia. 

Macierzyństwo nie może stać w sprzeczności z aktywnością zawodową. To wszystko kwestia odnalezienia odpowiedniej równowagi. Kiedy kobiety zostają matkami, często zastanawiają się właśnie nad tym, jak pogodzić obowiązki rodzicielskie z pracą zawodową. Istnieje szereg korzyści związanych z tym, że kobiety-matki pracują i kontynuują swoje kariery. Poniżej analizuję kilka wybranych. 

Niezależność finansowa

Praca daje kobietom-matkom niezależność finansową, co przekłada się na większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących ich i ich rodzin. Niezależność finansowa może zapewnić kobietom większe poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość samorealizacji i niezależności. Tego między innymi dotyczy doskonała akcja społeczna Joanny Przetakiewicz pod hasłem „Pieniądze Szczęście Dają”. Praktyka pokazuje, że kobiety częściej decydują się na pozostanie w domu, aby zająć się dziećmi rezygnując tym samym z zarobków i własnego bezpieczeństwa finansowego.

Rozwój osobisty i zawodowy

Praca pozwala kobietom-matkom rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. Pozostawanie w zatrudnieniu po urodzeniu dziecka pozwala utrzymać kontakty z rynkiem pracy, być na bieżąco z najnowszymi trendami w branży oraz rozwijać umiejętności, które mogą się okazać cenne w przyszłości. Powrót do pracy po sześciu latach przerwy to prawie jak powrót z podróży w kosmos na ziemię, na której nastąpiły rewolucyjne zmiany. Nawet jeżeli jakiś czas zajmujesz się dzieckiem zadbaj o to, aby rozwijać na bieżąco swoje umiejętności, aby Twój powrót na rynek pracy nie okazał się szokiem dla wszystkich, a zwłaszcza dla Ciebie.

Wzorce dla dzieci

Praca matki jest ważnym wzorcem dla dzieci, pokazując im, że kobiety również mogą odnosić sukcesy zawodowe. Dzieci obserwując matkę, która radzi sobie zarówno jako opiekunka, jak i dobry pracownik uczą się, że równowaga między karierą a rodziną jest możliwa i że obie sfery życia są równie istotne. Przede wszystkim, że to jest normalna, naturalna sytuacja. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będą na nas patrzeć przyszłe pokolenia. Zmiana zaczyna się w nas już od dziś, nawet jeżeli zajmie nam to kolejne 107 lat.

Rozprawienie się z niekorzystnymi przekonaniami

Istnieje szereg niekorzystnych przekonań dotyczących pracy kobiet-matek, które wpływają na ich decyzje o rezygnacji z kariery. Skąd się one biorą? Są przekazywane przez nasze babki i prababki, głęboko zakorzenione w naszych umysłach stają się nie lada przeszkodą.

Najpopularniejsze twierdzenia, z którymi pora się rozprawić to:

„Dobrą matką jest tylko ta, która poświęca się całkowicie dla dziecka”

To przekonanie sugeruje, że matka pracująca nie może być dobrą matką, ponieważ musi poświęcać czas na pracę. To nieprawda, bo jako matki pracujące jesteśmy w stanie zapewnić naszym dzieciom różnorodne doświadczenia i nauczyć je wartości, takich jak: samodzielność, własny rozwój czy też zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami.

„Dziecko cierpi, gdy matka pracuje”

Czy obecność matki jest rzeczywiście niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka, a jej praca może negatywnie wpływać na relację i więź między nimi? Liczne przykłady wykazują, że matki pracujące nadal z powodzeniem mogą budować mocne więzi i zdrowy rozwój dziecka poprzez jakościową interakcję i angażowanie się w jego życie. Fakt, że kobieta pracuje nie ma tutaj żadnego znaczenia.

„Dzieci potrzebują tradycyjnej roli matki”

Ta myśl sugeruje, że tradycyjna rola matki polega na pełnym poświęceniu się rodzinie i domowi, a matki pracujące nie są w stanie spełnić tych oczekiwań. Jednak warto zauważyć, że ten koncept jest bardzo przestarzały i nie odzwierciedla różnorodności współczesnych rodzin. Dzieci potrzebują miłości, opieki i wsparcia, które mogą być zapewnione zarówno przez matki pracujące, jak i niepracujące. Czyż nie?

Wymienione powyżej twierdzenia to tylko niektóre, najbardziej popularne ze stereotypowych przekazów międzypokoleniowych. Najważniejsza jest świadomość, że one istnieją i fakt, że możemy je zmienić.

Dzieci obserwując matkę, która radzi sobie zarówno jako opiekunka, jak i dobry pracownik uczą się, że równowaga między karierą a rodziną jest możliwa i że obie sfery życia są równie istotne. Przede wszystkim, że to jest normalna, naturalna sytuacja. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będą na nas patrzeć przyszłe pokolenia.

Trzymam za Was kciuki!

Jeśli podoba ci się, co robimy wesprzyj nas na PATRONITE i pomóż nam budować świat równych szans.

This will close in 0 seconds