Dzisiaj decyzje, jutro konsekwencje

Proud Mum

Dzisiaj decyzje, jutro konsekwencje

Dlaczego kobiety mają niższe emerytury od mężczyzn?

Młode mamy zazwyczaj niewiele myślą o swojej starości, a już na pewno o jej finansowych aspektach. Tymczasem decyzje podejmowane w młodości mają ogromne przełożenie na to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. O ile w kwestiach miłości czy relacji ludzkich trudno jest przewidzieć przyszłość, o tyle finansowe zabezpieczenie na starość można łatwo przewidzieć i po prostu je wyliczyć. Wystarczy spojrzeć na dane. 

Minimum nie do przeżycia

Ile wynosi dzisiaj emerytura minimalna? Może nie jest wcale tak niska i da się za nią godnie żyć. Niestety nie. Minimalna emerytura to 1780,96 zł  – za to nie da się przeżyć, ani w dużym mieście, ani w małym, ani nawet na wsi. Cóż określenie „emerytura głodowa” używana potocznie jako zamiennik minimalnej, ma tutaj swoje uzasadnienie. Oczywiście możemy pozostawać optymistkami i zakładać, że powyższe dane dotyczą obecnych emerytów i w naszym przypadku będzie inaczej – jesteśmy młode i przed nami wiele lat pracy. To jednak błędne założenie. 

  • Przeciętna podstawa wymiaru składek kobiet (Q3’22) wyniosła 4686 zł i stanowiła 91% podstawy u mężczyzn.
  • Stan kont ubezpieczonych kobiet w wieku 60 lat, stanowi tylko 55% adekwatnego stanu kont mężczyzn.
  • Ogółem średni stan konta ubezpieczonych kobiet stanowi 82% adekwatnego stanu konta mężczyzn.
  • W 2021 r., w grupie najbogatszych emerytów (osiągających 30-krotność składek ZUS) tylko 31% stanowią kobiety, reszta to oczywiście mężczyźni.We wrześniu 2022 r. kobiety stanowiły 60,5% emerytów z FUS.Udział kobiet w emeryturach minimalnych w 2023 roku to 79%.

W wywiadzie dla radia RMF, profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej przedstawiając dane zespołu ekonomistów z ośrodka GRAPE przyznała, że w przyszłości wszystkie kobiety urodzone po 1980 r. dostaną emerytury minimalne. Rzeczywiście z tą perspektywą, optymizm słabnie. 

Dlaczego tak się dzieje? 

Oto powodu obecnej sytuacji:

  • Po pierwsze poziom zatrudnienia kobiet jest niższy niż mężczyzn. 
  • Po drugie przerwy w karierze zawodowej spowodowane macierzyństwem czy opieką na członkami rodziny są w przypadku kobiet dużo częstsze i dłuższe. 
  • Po trzecie kobiety mają krótszy okres opłacania składek – przechodzą na emeryturę wcześniej (60 lat, mężczyźni 65 lat)

Niższy wiek emerytalny kobiet, przekłada się na ich krótsze życie zawodowe, niższe inwestycje w siebie po 50-tce. Sporo kobiet dopiero po odchowaniu dzieci wraca na rynek pracy. Świadomość, że za chwilę wchodzą w wiek emerytalny powstrzymuje je przed inwestowaniem w siebie, szukaniem ambitnych projektów, zmienianiem zawodu na bardziej odpowiadający wymaganiom rynku pracy. Podkopuje też znacząco ich wiarę we własne możliwości. Niższy wiek emerytalny, to nie przywilej jak to jest często interpretowane, a wyraz małej wiary w potencjał dojrzałych kobiet. Finalnie za nasze niskie emerytury odpowiada model rodziny z jednym żywicielem – najczęściej mężczyzną.

Do tego należy pamiętać, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni – skorygowana luka płacowa w Polsce wynosi prawie 18% (Instytut Badań Strukturalnych), kobiety rzadziej proszą o podwyżki i nie sięgają po wyższe i tym samym lepiej płatne stanowiska. Te wszystkie decyzje i działania, które podejmujemy (lub też nie) mają swój finał w wysokości pierwszej emerytury, która trafi na nasze konto po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Warto odkreślić, że niższy wiek emerytalny kobiet, który przekłada się na ich krótsze życie zawodowe to żaden przywilej. Niestety, bardzo często jest w ten sposób charakteryzowany. 

Jeśli chcesz się przekonać, jakiej wysokości będzie Twoja pierwsza emerytura, kliknij w link poniżej:

https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kalkulatory-emerytalne/emerytura-na-nowych-zasadach/kalkulator-emerytalny-prognozowana-emerytura

Jeśli podoba ci się, co robimy wesprzyj nas na PATRONITE i pomóż nam budować świat równych szans.

This will close in 0 seconds