Czym jest kara za macierzyństwo?
Czy zastanawialiście się co jest głównym powodem nierówności płci na rynku pracy?
Opieka rodzicielska stanowi główne źródło nierówności na rynku pracy, a badacze z całego świata odnotowują zjawisko nazwane karą za macierzyństwo.
Niższe zarobki, mniejszy dostęp do awansów, trudności z powrotem na rynek pracy – to cena, jaką kobiety płacą za posiadanie dzieci.
Według ostatniego raportu UN Women osiągnięcie równości płci zajmie światu aż 286 lat.
Z kolei Światowe Forum Ekonomiczne obliczyło, że zniwelowanie globalnej luki płciowej zajmie 132 lata.
Czy możemy coś z tym zrobić?
Badaczki Jody Heymann, Aletę Sprague i Amy Raub z WORLD Policy Analysis Center ze Stanów Zjednoczonych przekonują, że osiągnięcie równości płci w ciągu naszego życia jest całkowicie wykonalne, jeśli tylko się naprawdę w to zaangażujemy.
W swojej książce „Equality Within Our Lifetimes: How Laws and Policies Can Close-or Widen-Gender Gaps in Economies Worldwide” dowodzą, że tak jak, przepisy i polityka ukształtowały nierówności płci w naszym życiu, tak samo odpowiednie regulacje mogą pomóc zniwelować bariery i sprzyjać równości.
Właśnie mija rok, od kiedy w kwietniu 2023 w Polsce została wdrożona dyrektywa work-life balance. Jej celem jest wspieranie równości płci na rynku pracy i w życiu rodzinnym, poprzez większe zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi.
Film powstał w ramach kampanii „Równi w domu-Równi w pracy. To się wszystkim opłaca!”, której celem kampanii jest budowanie świadomości prawnej rodziców i korzyści płynących z dzielenia się urlopami rodzicielskimi.
Więcej na na temat kampanii: https://teamrodzina.pl/rowni-w-domu-pracy-2024/