W dniu 26 kwietnia 2023 weszła w życie ustawa wdrażająca dyrektywę work-life balance.
To bardzo ważny krok w kierunku równości rodzicielskiej, która jest nierozerwalnie związana z równością na rynku pracy. Dlaczego? Bo nadanie ojcom 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, i to w dodatku takich, których nie mogą przekazać mamie, było motywowane chęcią poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy.
Kobiety nadal płacą wysoką karę za macierzyństwo, tzn. matki otrzymują mniejsze zarobki, mają ograniczony dostęp do awansów i nierzadko są dyskryminowane już na etapie rekrutacji. Co więcej badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że nawet kiedy oboje rodziców pracuje zawodowo, to mamy częściej zajmują się dziećmi. Ale społecznie karę za nierówności płacą też dzieci i ojcowie.
Czy w Polsce mamy szansę, aby partnerstwo i dzielenie się urlopami rodzicielskimi stało się normą społeczną? Zapraszamy do lektury “Równi w domu – równi pracy”
“Urlopy opiekuńcze dla rodziców w Polsce są jednymi z najdłuższych w UE. To nie wydłużenie o kilka tygodni urlopu, ale zdecydowane zwiększenie świadczeń przysługujących w tym czasie byłoby realną zmianą. Cała nadzieja w biznesie, który już wprowadza rozwiązania adekwatne do potrzeb"
Marzena Strzelczak - Prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, członkini zarządu CSR Europe
"Dyrektywa ułatwia kobietom powrót do pracy po urodzeniu dziecka, wprowadzając elastyczne formy pracy i sprawiając, że mężczyźni będą bardziej aktywni w korzystaniu z uprawnień rodzicielskich. Większy udział kobiet w rynku pracy może zwiększyć PKB Polski nawet o 9%.”
Anna Berczyńska - Wiceprezeska ABSL ds. Talentów
"Nadrzędnym celem dyrektywy work-life balance jest ułatwienie kobietom szybszego powrotu do pracy po urodzeniu dziecka przez wprowadzenie elastycznych form świadczenia pracy oraz większą aktywność mężczyzn w korzystaniu z uprawnień rodzicielskich. Tworzy to szanse nie tylko dla rodziców, ale również dla pracodawców."
Anna Potocka - Domin - Head of Business and Human Rights Programme | Board Member, UNGC
“Jeśli pracowniczki i pracownicy mają odpowiednie wsparcie, lepiej radzą sobie ze znalezieniem równowagi między pracą a życiem prywatnym, co pozwala im na większą skuteczność i efektywność w sferze zawodowej. Znalezienie tej równowagi jest wielkim wyzwaniem większości pracujących kobiet, ale również coraz częściej mężczyzn."
Kamila Kurkowska - Prezeska Fundacji Women in Law
This will close in 0 seconds