Dobre praktyki: dofinansowanie do urlopów rodzicielskich dla ojców

Dobre praktyki: dofinansowanie do urlopów rodzicielskich dla ojców

Philip Morris International od 1 września zachęca mężczyzn do korzystania z urlopów rodzicielskich poprzez dopłatę do 100% wynagrodzenia. Przyjrzyjmy się zaletom takiego rozwiązania oraz korzyściom dla kobiet i mężczyzn.

Z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą IQS dla Fundacji Share The Care wyraźnie wynika, jak dużą rolę  w budowaniu równości rodzicielskiej odgrywają pracodawcy. To jaką tworzą kulturę organizacyjną ma przełożenie na to czy ojcowie będą czuli się uprawomocnieni do korzystania z urlopów ojcowskich i rodzicielskich, czy też nie. W przypadku urlopów rodzicielskich utrata części wynagrodzenia, brak pewności o ciągłość zatrudnienia, obawa przed byciem pominiętym w awansach i podwyżkach, czy po prostu nieprzychylność przełożonych do tego typu decyzji podejmowanych przez ojców, skutecznie powstrzymuje mężczyzn przed korzystaniem z urlopu rodzicielskiego.

Tymczasem korzystanie z tego rodzaju uprawnienia okazuje się coraz bardziej docenianym świadczeniem, które wspiera pracowników w osiąganiu równowagi między pracą a życiem osobistym. Mężczyźni często podkreślają, że chcą cieszyć się czasem ze swoimi pociechami i chcą towarzyszyć im w odkrywaniu świata, ale praca na pełen etat nie zawsze im na to pozwala.

Rośnie grono pracodawców, którzy dostrzegają tę potrzebę i wdrażają rozwiązania dla ojców umożliwiające im spędzenie większej ilości czasu z dzieckiem w jego pierwszym roku życia. Można wyróżnić dwa podejścia w tym obszarze: zwiększenie wymiaru urlopu ojcowskiego (pracodawca finansuje dodatkowy urlop ponad przysługujące 2 tygodnie) oraz zachęcanie mężczyzn do korzystania z urlopu rodzicielskiego poprzez dofinansowanie do poziomu 100% pensji do zasiłku macierzyńskiego, jaki otrzymuje tata z ZUS-u. Od 1 września, z tego drugiego rozwiązania mogą korzystać pracownicy Philip Morris International w Polsce.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Firmy wprowadzające dodatkowe uprawnienia dla ojców, wychodzą z potrzeby wyrównywania szans kobiet na rynku pracy oraz umożliwienia ojcom opieki i budowania bliskich więzi ze swoimi dziećmi.

Zdaniem Fundacji Share the Care mamy, które decydują się podzielić urlopem rodzicielskim z tatą dziecka, zyskują prawdziwego partnera w codziennych sprawach, dzięki czemu nie mają poczucia, że „wszystko jest na ich głowie”.  Aby tata zdobył wprawę w zajmowaniu się dzieckiem, a przy okazji domem, potrzebuje do tego przestrzeni i czasu sam na sam z dzieckiem. Dzięki temu będzie mógł zbudować indywidualną więź z dzieckiem i wypracować własny sposób opieki.

Do tego, zdaniem mężczyzn, służy urlop rodzicielski. W badaniu IQS ojcowie zapytani o powody skorzystania z urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie następujące po urlopie macierzyńskim) mówili o chęci większego wpływu na wychowanie dziecka, możliwości towarzyszenia dziecku w poznawaniu świata, chęci spędzania czasu z dzieckiem także w codziennych sytuacjach.

Zapytani o powody skorzystania z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie, 100% płatne) wskazują przede wszystkim na chęć wsparcia partnerki po porodzie. Dane z ZUS-u wskazują również na zwiększone wykorzystywanie tego świadczenia w okresie wakacji.

Ważne jest zatem, aby wprowadzając dodatkowe uprawnienia dla ojców, pamiętać o nadrzędnym celu, jaki przyświeca tego typu działaniom – wyrównywaniu szans kobiet na rynku pracy i mężczyzn w opiece nad dzieckiem. „Wprowadzając globalny standard w Philip Morris w Polsce rozważaliśmy różne warianty. Zdecydowaliśmy się na dopłaty do 100% wynagrodzenia podczas urlopu rodzicielskiego wykorzystywanego przez tatę, ponieważ wierzymy, że zyskują na tym oboje rodziców. Decydując się na takie rozwiązanie stwarzamy warunki dla ojców do samodzielnego spędzenia czasu z dzieckiem. Jest to tak na naprawdę kluczowa kwestia, gdyż daje ojcom możliwość doświadczenia bycia i opieki nad dzieckiem sam na sam, wypracowania swoich strategii opieki nad dzieckiem niezależnych od mamy, daje większą pewność siebie ojcu, że jest w stanie poradzić sobie samemu z małym dzieckiem oraz pozwala kobiecie na powrót do aktywności zawodowej” – mówi Anita Rogalska, Director People&Culture, Philip Morris International, PM Poland&Baltic States.

Taki kierunek działań firmy rzeczywiście wspiera kobiety w wyrównywaniu ich szans na rynku pracy, po pierwsze dlatego, że zachęca je do powrotu do pracy, po drugie wspiera ojca na urlopie rodzicielskim, jako równoprawnego opiekuna małego dziecka. „Warto przy tej okazji pokreślić, że rozwój zawodowy kobiet, nie stoi w sprzeczności z macierzyństwem i że można to połączyć właśnie poprzez większe zaangażowanie ojca dziecka” – dodaje Anita Rogalska.

Ważnym elementem wsparcia dla rodziców jest kampania edukacyjna na temat ich praw rodzicielskich. Philip Morris, wprowadzając rozszerzony o świadczenia dla ojców program Happy Parents, uruchomił stronę intranetową, na której pracownicy znajdą najważniejsze informacje prawne, formularze i wnioski dotyczące urlopów rodzicielskich oraz materiały edukacyjne poruszające m.in. temat korzyści z dzielenia się urlopem rodzicielskim dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Dodatkowo firma oferuje 100% wynagrodzenia przy pracy na 50% czasu w pierwszym miesiącu po powrocie z urlopu rodzicielskiego.

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds