Wsparcie partnera

wsparcie partnera

Wsparcie partnera

Bycie ojcem to jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról życiowych. Okazuje się jednak, że w tym samym czasie, gdy na świecie pojawia się mały człowiek, szczególnej troski wymaga również jego mama. Opieka nad kobietą po porodzie jest trudnym zadaniem we współczesnym świecie nie tylko ze względu na złożoność tej roli, ale również fakt, że obecność mężczyzn w opiece okołoporodowej nie ma długiej historii kulturowej. W jaki sposób przygotować się do opieki nad partnerką w tym niezwykłym czasie? 

Kontakt z położną

To Twoje podstawowe zadanie przyszły tato – znajdź przede wszystkim własną ostoję i źródło wiedzy. Wybór szkoły rodzenia, ale również położnej, do której zawsze możesz zwrócić się po pomoc jest niezwykle cennym fundamentem zarówno Twojego spokoju, jak i  Twojej partnerki. To od położnej dowiesz się, jak rozpoznać początki porodu i jak pomóc partnerce w jego trakcie, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja dziecka oraz kąpiel dziecka. Po porodzie maluszka powinieneś poinformować wybraną przez Was położną środowiskowo-rodzinną o fakcie narodzin. Dzięki temu będzie ona mogła zarezerwować termin dla Was na najbliższą wizytę w domu, a Twoja partnerka będzie się czuła w pełni zaopiekowana.

 Banalne rzeczy są najważniejsze

Jedzenie przede wszystkim. Kobieta w połogu patrzy na wszystko z perspektywy dziecka. Najważniejsze dla niej jest to, aby malec był najedzony, czysty i spokojny. Ale w pędzie dnia może zapomnieć o własnych potrzebach, zwłaszcza gdy nie ma czasu na gotowanie. Dlatego zaopiekuj się tym wcześniej. Samodzielnie lub z pomocą Waszych mam przygotuj pełną zamrażarkę gotowych obiadów. Dzięki temu będziesz mógł bez trudu wyjąć pulpety czy krupnik na obiad nie tracąc czasu, który możesz jednocześnie poświęcić na inne rzeczy codzienne, np. rozwieszenie prania. Pamiętaj – nie ma diety mamy karmiącej, kobieta ma jeść zdrowo i różnorodnie. Dodatkowo za każdym razem gdy widzisz, że partnerka zasiada do karmienia dziecka przygotuj jej szklankę z wodą. Prawidłowe nawodnienie jest tak samo ważne jak jedzenie. 

Stawianie granic

Być może już teraz odczuwasz nadmiar ,,ekspertów” wokół siebie. Wiele osób w trosce o Was będzie służyło radami, jednak problem polega na tym, że wiele z nich jest już nieaktualnych. Dlatego też pozwól sobie na stawianie granic. Możesz zaznaczyć, że macie swojego doradcę w postaci położnej, która posiada aktualną wiedzę i na przestrzeni lat masa zaleceń uległa zmianie. Jeśli ciężko Wam walczyć z nadmierną chęcią pomocy ze strony bliskich Wam osób spróbujcie znaleźć im zajęcie. ,,Jeśli chcecie pomóc to weźcie malucha na spacer”, ,,chętnie Was ugościmy, ale przyjedźcie z obiadem”. Rodzice ucieszą się z godziny spędzonej w towarzystwie wnuka, a Twoja partnerka znajdzie w tym czasie czas na prysznic. Ucieszą się, że pozwoliliście się odwiedzić, a Wy nie traciliście czasu na gotowanie. 

Sprawy urzędowe

Jeśli jesteście w związku małżeńskim możesz samodzielnie zarejestrować urodzenie dziecka w urzędzie, w sytuacji gdy funkcjonujecie w związku niesformalizowanym będziesz mógł to zrobić z dokumentem uznania ojcostwa, który możesz uzyskać jeszcze w okresie ciąży. Warto wspomnieć też o tym, że aktualnie można zgłosić urodzenie dziecka internetowo. 

W momencie, gdy otrzymacie już akt urodzenia dziecka oraz nadany mu numer PESEL będziesz mógł zgłosić dziecko do wybranej przez Was przychodni oraz umówić dziecko na pierwszą wizytę u lekarza pediatry. Jeśli dysponujesz pakietem medycznym w swoim miejscu pracy warto dowiedzieć się, czy możesz dopisać do niego maluszka pod kątem chociażby opieki pediatrycznej.

Dni wolne 

Ostatnia formalność to dni wolne jakie przysługują tacie po narodzinach dziecka.

Świeżo upieczony tata  jest nieocenionym wsparciem dla mamy tuż po porodzie.

Warto znać przywileje jakie przysługują ojcom.  

Może zająć się partnerką jeżeli potrzebuje ona opieki, korzystając między innymi z zasiłku opiekuńczego lub zaopiekować się dzieckiem w trakcie urlopu ojcowskiego.

Więcej na temat tego ile i jakie dni przysługują tacie oraz jak i kiedy je uzyskać znajdziesz w artykule Marzeny Pilarz Herzyk-Ojcowski, Macierzyński, Rodzicielski

Pobierz przewodnik Facet na 100 Pro

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat opieki poporodowej? Śledź profil Zaufaj Polożnej

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds