Benefity dla ojca i dziecka
Podział ról
Urlop ojcowski został wprowadzony w Polsce w 2010 roku, a urlop rodzicielski i możliwość dzielenia go między rodziców – w roku 2013. Liczba ojców, którzy skorzystali z urlopu rodzicielskiego w 2021 w całym kraju to 3 700. Mało. Dyrektywa work life balance ma to zmienić. Ojców na rodzicielskim jak na lekarstwo, a szkoda bo korzyści jest bardzo dużo. Nie tylko dla rodziców ale też, a może przede wszystkim, dla dziecka. Nigdy wcześniej tak dużo nie mówiło się o tym, że dziecko ma prawo do budowania więzi z tatą. A taki scenariusz jest możliwy, gdy mężczyzna przejmuje stery i ma możliwość zajmowania się dzieckiem już od pierwszych miesięcy życia.
Polskie kampanie informacyjne niestety kuleją pod względem promowania takiego rozwiązania.
Tradycyjny podział obowiązków między partnerami – ona wypełnia obowiązki domowe, on zapewnia byt rodzinie – dzisiaj już jest trudny do utrzymania bez straty dla któregoś z partnerów.
Wzrost zatrudnienia kobiet, ich aspiracje zawodowe powodują, że oddanie się wyłącznie obowiązkom domowym w momencie narodzin dziecka i przerwanie kariery zawodowej często pozbawia je części ich świata. Kobiety Matki tracą pewność siebie i ogólne poczucie ich dobrostanu maleje. Rola mężczyzn też została przedefiniowana. Ojcowie coraz częściej i chętniej odchodzą od stereotypowego wzorca utrzymującego finansowo rodzinę bo w zamian mogą rozwijać się w relacjach z dzieckiem, rodziną. Role rodziców na przestrzeni lat uległy zmianom i stały bardziej płynne. Czas szukać sposobów radzenia sobie z nową sytuacją.
Biznes widzi nowe
Polski biznes coraz śmielej stawia na ojców. Potrzeba pracodawców by przyciągać talenty do swoich firm doprowadziła do miejsca, gdzie mężczyzny nie traktuje się tylko w kontekście pracownika, ale uznaje się fakt, że jest również rodzicem.
Snowflake, firma z branży IT pokazuje, że inwestowanie w rozwój osobisty pracownika to część planu zatrudnienia. Pracujący tam ojcowie mogą liczyć na dużo więcej niż ich koledzy z innych firm. Oferowane przez Snowflake świadczenie dla ojców to „Program Urlopu Rodzicielskiego”. Polega on na zapewnieniu 12-tygodniowego płatnego urlopu wszystkim tatom.
Pracodawca wie, że pierwsze miesiące po pojawieniu się dziecka są bardzo ważne. Budowana jest wówczas więź z każdym z rodziców. Program Snowflake daje pracownikom szansę na wzmocnienie tej więzi, poznanie siebie nawzajem i oswojenie się z nową sytuacją. Przez cały ten czas ojcowie nie muszą martwić się o brak wynagrodzenia. Wsparcie finansowe i świadczenia należne są przez cały czas trwania urlopu rodzicielskiego. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać w dowolnym momencie w ciągu pierwszego roku od pojawienia się dziecka.
Jak zaznaczaDorota Jaworska, Senior Talent Acquisition Manager w Snowflake „Program cieszy się dużą popularnością. Otwarcie się na naszych pracowników i pokazanie im, że ojcostwo jest równie ważne, co macierzyństwo, bez pozbawiania ich środków do życia okazuje się strzałem w dziesiątkę. Mamy nadzieję, że coraz więcej firm będzie wychodziło z podobnymi inicjatywami”
„Dociera do nas pozytywny feedback. 12 tygodni z dzieckiem pozwala ojcom na budowanie wzajemnych więzi, podczas gdy dla kobiet obecność partnera w domu to bez wątpienia bezcenna pomoc. Daje ona możliwość odpoczęcia w ciągu dnia oraz szybszego powrotu do aktywności zawodowej.”dodajeJaworska.
Potrzeba mamy zaopiekowana
Jak informuje pracodawca ojcowie mogą korzystać ze świadczenia w dowolnym momencie. Ważne, aby stało się to w ciągu pierwszego roku od pojawienia się dziecka. Wiele zależy od sytuacji w domu i różnych czynników. Czasami mężczyźni biorą urlop zaraz po narodzinach czy adopcji dziecka, aby móc być obecnym podczas pierwszych tygodni, budować więź i pomagać przy nowych obowiązkach. Zdarza się też, że ojcowie decydują się na korzystanie ze świadczenia w późniejszym terminie. Może to wynikać na przykład z powrotu partnerki do pracy. Są to bardzo indywidualne decyzje.
Zakres wsparcia Pracodawców na rynku pracy uległ przewartościowaniu. Ubezpieczenie, siłownia i owocowe wtorki to w zasadzie już standard. Pro Pracodawca wspiera wybory życiowe.
Snowflake oferuje też pracownikom szereg innych benefitów związanych z rodzicielstwem, takich jak m.in.: pomoc w powiększeniu rodziny z Kindbody – kliniką płodności, wsparcie finansowe dla pracowników adoptujących dzieci bądź działających w ramach pieczy zastępczej czy całodobowe wsparcie merytoryczne i wirtualną opiekę na żądanie z Maven.
Kim jest Pro Pracodawca? Pobierz naszą publikację Facet na 100 Pro i dowiedz się co to oznacza i którzy Pracodawcy w Polsce umożliwiają ojcom realizowanie siebie w roli ojca, którego rola wykracza poza tradycyjne zaopiekowanie potrzeb materialnych i finansowych rodziny.
Pobierz: Facet na 100 pro – Team Rodzina
Fundacja Share the Care przygotowuje organizacje na wdrożenie unijnej dyrektywy work-life balance w Polsce. Przeprowadzamy badania syndykatowe pomagające przygotować strategię działania, komunikację i procedury pod kątem wejścia w życie dyrektywy i budowania równości rodzicielskiej. Wspieramy firmy na każdym etapie zmian i doradzamy w zakresie planowania strategii i aktywności służących budowaniu równości rodzicielskiej w organizacji.
Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami marta.bem@sharethecare.pl
Podobają Ci się nasze działania? Prowadzimy zbiórkę na bezpłatne webinary dla rodziców – o ich prawach i o budowaniu partnerstwa w związku.