Dyrektywa-pytania rodziców

work-life balance

Dyrektywa-pytania rodziców

Ze względu na ciągły brak uchwalenia ustawy wdrażającej Dyrektywę „Work-life balance”,wśród rodziców pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości.

Niestety tempo prac, choć przyspieszyło, nie nastraja pozytywnie, a rodzice zastanawiają się, czy będą mogli skorzystać z dodatkowych uprawnień. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Przerwa w zatrudnieniu a urlop macierzyński/rodzicielski.

Zarówno urlop macierzyński, jak i rodzicielski nie jest uprawnieniem związanym z miejscem pracy. Oznacza to, że rodzic może skorzystać z uprawnienia bez względu na zmianę pracodawcy. 

Przykład: 

Tomek wykorzystał 9 tygodniu urlopu rodzicielskiego. Następnie wrócił do pracy, tak by kolejne
9 tygodni urlopu wykorzystała Kasia. W trakcie powrotu do pracy, Tomkowi zaoferowano lepsze warunki pracy u innego pracodawcy. Tomek zdecydował się na zmianę pracy. Bez względu na to postanowił wykorzystać kolejne 9 tygodniu urlopu rodzicielskiego. Tomek pamiętał, że wniosek musi złożyć co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z uprawnienia. Ze względu na zmianę pracodawcy musiał ponownie dołączyć do wniosku wszystkie wymagane dokumenty. 

Jaki będzie finalny wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?

Aktualnie wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi w przypadku urodzenia jednego dziecka 20 tygodni (dwoje dzieci – 31, troje dzieci – 33 tygodnie, czworo dzieci – 35 tygodni, pięć i więcej dzieci – 37 tygodni i nie ulegnie on zmianie. Szczegółowo został opisany w naszym artykule: Macierzyński, czy rodzicielski?

Natomiast wymiar urlopu rodzicielskiego aktualnie wynosi 32 tygodnie (lub 34 w przypadku ciąży mnogiej) i ulegnie on zwiększeniu o 9 tygodni. Wówczas wymiar urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 41 lub 43 tygodnie. 

Rodzice dzielą się po równo urlopem rodzicielskim. Kto dostanie dodatkowe 9 tygodni urlopu? 

Chociaż wymiar urlopu rodzicielskiego ma się zwiększyć o 9 tygodni nie oznacza to, że ten „dodatkowy” okres ten będzie przypisany do konkretnego rodzica. Projektowane przepisy przewidują,
że każdy z rodziców może skorzystać z uprawnienia, jakim jest urlop rodzicielski, ale 9 tygodni
z wymiaru jest nieprzenaszalne. 

Przykład: 

Kasia i Tomek postanowili się dzielić urlopem rodzicielskim po równo. Zastanawiają się komu przypadnie dodatkowe 9 tygodni urlopu. Każde z nich będzie miało niemalże taką samą liczbę tygodni do wykorzystania. Dlaczego?

Wymiar urlopu rodzicielskiego po wprowadzeniu dyrektywy „Work-life balance”: 41 tygodni

Każde z rodziców ma 9 tygodni nieprzenaszalnego urlopu.

Kasia: 9 tygodni 

Tomek: 9 tygodni

Zostaje do wykorzystania: 23 tygodnie 

Okres ten dzielimy na 2 (na Kasię i na Tomka). Ze względu na fakt, że urlop rodzicielski jest udzielany
w tygodniach powstają dwie części: 11 tygodni i 12 tygodni. 

Do Kasi i Tomka należy decyzja, kto weźmie większą część urlopu. 

Mama chce wykorzystać urlop rodzicielski w całości. Co z tatą?

Regulacje wprowadzające dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego wyraźnie wskazują, że 9 tygodni będzie „przypisane” do rodzica. Oznacza to, że jeśli mama będzie chciała wykorzystać cały urlop rodzicielski będzie on wynosił 32 tygodnie. Tata będzie mógł wykorzystać 9 tygodni. Jeżeli tego nie zrobi, okres ten przepadnie.

Co z rodzicami w trakcie urlopu rodzicielskiego? Czy urlop im przepadnie?

Rodzice, którzy w momencie wejścia w życie nowelizacji przepisów Kodeksu pracy będą pozostawali na urlopie rodzicielskim będą mogli skorzystać z uprawnienia 9 tygodni dodatkowego urlopu. Konieczne będzie złożenie ponownego wniosku. 

Co rodzicami, którzy uzyskaliby prawo do 9 dodatkowych tygodni urlopu, gdyby ustawa weszła na czas?

Niestety, na ten moment projekt nie przewiduje, aby Ci rodzice „załapali się” na dodatkowe 9 tygodni. Sejmowe prace nad projektem trwają i zostało wniesionych sporo poprawek do projektu. Pozostaje nam wierzyć, że ustawodawca weźmie pod uwagę postulaty wielu rodziców i uwzględni w projekcie rodziców, którym może ten urlop przepaść. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. 

Kiedy głosowanie nad projektem?

To pytanie spędza nam sen z powiek od wielu miesięcy i wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Chociaż prace nad ustawą znacznie przyspieszyły, mamy za sobą już drugie czytanie w Sejmie. Oznacza to, że nie powinniśmy się spodziewać zmian w pierwszym kwartale 2023 roku, chyba że nasz ustawodawca ponownie nas zaskoczy. My trzymamy rękę na pulsie i za każdym razem głośno mówimy „sprawdzam”. 

Cały czas monitorujemy prace nad projektem ustawy wprowadzającej założenia Dyrektywy „Work-life balance” do polskiego porządku prawnego. Cieszymy się, że część posłów i posłanek zauważyła konieczność modyfikacji projektowanych przepisów. Mamy nadzieję, że nasz głos i głos wielu rodziców zostanie usłyszany i przepisy zostaną skrojone na miarę potrzeb milionów polskich rodzin.  A jeżeli jesteście ciekawi, jakie poprawki do projektu wnieśliśmy ze swojej strony to zachęcamy do lektury Dyrektywa WLB w Sejmie – postulaty Fundacji SHARE THE CARE.

Podobają Ci się nasze działania?

Prowadzimy zbiórkę na bezpłatne webinary dla rodziców – o ich prawach i o budowaniu partnerstwa w związku. Wejdź na Patronie i wesprzyj nas!

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds