Czy mężczyźni są leniwi w rodzicielstwie?

Czy mężczyźni są leniwi w rodzicielstwie?

Co przeszkadza mężczyznom zajmować się swoimi dziećmi?

Brak instynktu macierzyńskiego? Stereotypy płciowe? A może lenistwo?

– Jak to jest z tym instynktem macierzyńskim? Naprawdę istnieje, czy jest tylko wymówką dla mężczyzn?

– Jako mężczyzna nie mogę powiedzieć co czuje kobieta po urodzeniu dziecka, ale jako naukowiec mogę powiedzieć co wiem. Jako naukowcy patrzymy na biochemię organizmu, a to jest dobry punk wyjścia, żeby móc się porównywać. Trochę się różnimy, ale wcale nie tak bardzo. Zacznijmy od takiej metafory – gdybyśmy postawili mózg mężczyzny i kobiety przed specjalistą od neurobiologi i miałby orzec, który mózg jest „męski”, a który „żeński” to jest to praktycznie niemożliwe.

Nasze ciała po narodzinach dziecka reagują trochę różnie, ale bardzo podobnie. To nie jest tak, że mężczyzna nie ma instynktu, tylko kulturowo został tego „oduczony”. U mężczyzn po urodzeniu się dziecka następuje wyrzut prolaktyny-odpowiedzialnej za karmienie piersią, wzrost oksytocyny-która jest odpowiedzialna za przywiązanie i wreszcie spadek testosteronu-obniżając ryzyko agresji.

Jeżeli spojrzymy z tej perspektywym, to kobiety mają instynkt macierzyński, ale mężczyźni też!

Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy z Wojtkiem Kuleszą o ojcowaniu w Polsce. Wojtek jest profesorem Uniwersytetu SWPS, psychologiem społecznym. Szkoli i publikuje (naukowo i popularnonaukowo) głównie nt. naśladownictwa, psychologii miłości, nierealistycznego optymizmu. Jest kierownikiem Katedry Psychologii Społecznej, członkiem Fary Festiwalu Nauki, stypendystą Tygodnika Polityka. Prywatnie to pasjonat dwóch córek. 

Rozmowę prowadzi Karolina Andrian.

Foto: Nikodem Szymański.

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds