Nowe spojrzenie na podział urlopów rodzicielskich

równi w domu-równi w pracy

Nowe spojrzenie na podział urlopów rodzicielskich

Do sierpnia 2022 w Polsce zostanie wdrożona dyrektywa work life balance, która m.in. nadaje ojcom indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego, w tym 9 tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców (jeśli tata tego urlopu nie wykorzysta to ten przepada).


Taka polityka jest dobrze znana chociażby z Islandii, która wprowadziła nietransferowalne urlopy rodzicielskie dla ojców w roku 2000 i dziś może poszczycić się wysoką aktywnością zawodową mam, wyrównanymi płacami mężczyzn i kobiet. Większe zaangażowaniem ojców w życie rodzinne zaowocowało wyjątkową więzią jaka łączy islandzkie dzieci z ojcami, a przy okazji – bo nie było to celem reformy – lepszymi relacjami między rodzicami mierzonymi spadkiem liczby rozwodów.


Czy polscy rodzice, pracodawcy i społeczeństwo są gotowi na taką zmianę? Czy możemy osiągnąć równość szybciej niż kraje skandynawskie, wyciągając odpowiednie wnioski z ich doświadczeń? I komu się to opłaci?

Te pytania zadamy w trakcie kolejnej debaty z cyklu „Równi w domu – równi w pracy”.

Uczestnicy:

  1. Karolina Andrian, Prezeska, Fundacja Share the Care
  2. Kacper Nosarzewski, Partner w firmie foresightowej 4CF
  3. Joanna Włodarczyk, Socjolożka, badaczka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.
  4. Paweł Zadroga, Business Unit Manager, IQS
  5. Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan

Moderator: Sylwia Ziemacka, Managing Director, Poland Weeky

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

This will close in 0 seconds