Nowe spojrzenie na podział urlopów rodzicielskich
Do sierpnia 2022 w Polsce zostanie wdrożona dyrektywa work life balance, która m.in. nadaje ojcom indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego, w tym 9 tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców (jeśli tata tego urlopu nie wykorzysta to ten przepada).
Taka polityka jest dobrze znana chociażby z Islandii, która wprowadziła nietransferowalne urlopy rodzicielskie dla ojców w roku 2000 i dziś może poszczycić się wysoką aktywnością zawodową mam, wyrównanymi płacami mężczyzn i kobiet. Większe zaangażowaniem ojców w życie rodzinne zaowocowało wyjątkową więzią jaka łączy islandzkie dzieci z ojcami, a przy okazji – bo nie było to celem reformy – lepszymi relacjami między rodzicami mierzonymi spadkiem liczby rozwodów.
Czy polscy rodzice, pracodawcy i społeczeństwo są gotowi na taką zmianę? Czy możemy osiągnąć równość szybciej niż kraje skandynawskie, wyciągając odpowiednie wnioski z ich doświadczeń? I komu się to opłaci?
Te pytania zadamy w trakcie kolejnej debaty z cyklu „Równi w domu – równi w pracy”.
Uczestnicy:
- Karolina Andrian, Prezeska, Fundacja Share the Care
- Kacper Nosarzewski, Partner w firmie foresightowej 4CF
- Joanna Włodarczyk, Socjolożka, badaczka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.
- Paweł Zadroga, Business Unit Manager, IQS
- Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan
Moderator: Sylwia Ziemacka, Managing Director, Poland Weeky
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.