Przeliczenie zasiłku

zasiłki

Przeliczenie zasiłku

Zmiany w wysokości zasiłku budzą wiele kontrowersji. Ile, kiedy, jak? Czy będzie 70%, a może 81,5%? Gdzie składać wniosek? Te pytania i wiele innych pojawiają się nieprzerwanie. Postaramy się trochę rozjaśnić sprawę. 

 • Z czyjej podstawy będzie wyliczany zasiłek? Z mamy czy taty?

Każdy z rodziców otrzymuje zasiłek macierzyński wyliczany indywidualnie, z własnej podstawy. Mama będzie miała wyliczany zasiłek na podstawie swojego wynagrodzenia, a tata na podstawie swojego. 

 • Kiedy ile % będzie liczone według nowych zasad? 

Wymiar zasiłku macierzyńskiego za okres:

 • Urlopu macierzyńskiego – 100%
 • Urlopu rodzicielskiego – 70% 

Zasiłek uśredniony za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego – 81,5 %, przy czym rodzic, w ciągu 21 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze zaraz po urlopie macierzyńskim.

 • Dodatkowe 9 tygodni – 70 %.

 • O co chodzi z tym przeliczeniem zasiłku? 

Rodzic, który na dzień 26 kwietnia 2023 r. przebywał na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim ma dwie możliwości.

 1. Może pobierać zasiłek na dotychczasowych zasadach, czyli 80 % przy urlopie z góry, albo 100 % za okres urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni rodzicielskiego oraz 60 % za 26 tygodni rodzicielskiego.
 2. Może do 17 maja 2023 r. (w ciągu 21 dni od dnia26 kwietnia 2023 r.) złożyć wniosek o przeliczenie wymiaru zasiłku. Wówczas wymiar zasiłku zmieni się z 80 % na 81,5% i z 60% na 70%. Nowy wymiar będzie wypłacany od 26 kwietnia 2023 r. Wyrównanie za wcześniejszy okres pobierania zasiłku nie przysługuje. 

 • Gdzie złożyć wniosek?

Pracownicy – składają wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wraz z wnioskiem o udzielenie tego urlopu u swojego pracodawcy. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – składają wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego we właściwym dla siebie oddziale ZUS (osobom tym urlop rodzicielski nie przysługuje, ale zasiłek za okres odpowiadający wymiarowi urlopu już tak). 

 • Kto może złożyć wniosek o przeliczenie wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Rodzic, który na 26 kwietnia 2023 r. pobierał zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Zasiłek zostanie przeliczony od dnia 26 kwietnia 2023 r. Oznacza to, że nie będzie wyrównania za wcześniejszy okres pozostawania na urlopie rodzicielskim.

 • Co zrobić, jeżeli wcześniej się deklarowało, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego?

Nie ma znaczenia, że rodzic wcześniej zdeklarował, że nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego. Dodatkowe 9 tygodni jest nieprzenaszalne, więc przysługuje konkretnemu rodzicowi. Wystarczy, że złoży on wniosek o udzielenie urlopu i wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Drugi rodzic powinien o tym wyłącznie poinformować swojego pracodawcę. 

 • Jaki wymiar zasiłku rodzicielskiego będzie za dodatkowe 9 tygodni, jeżeli skończyłam korzystać z urlopu rodzicielskiego w okresie między 2 sierpnia 2022 r. a 26 kwietnia 2023 r.?

Wymiar zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu rodzicielskiego wynosi 70%. 

 • Czy przeliczenie się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdą sprawę należy traktować indywidualnie i dokonać odpowiedniego przeliczenia. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, powinien udać się do księgowej. 

Gotowe wnioski o przeliczenie zasiłku znajdziesz TU

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds