Rodzina to drużyna!

Rodzina

Rodzina to drużyna!

„Nigdy nie będziemy równi poza domem, jeżeli nie będziemy równi w domu”

Gloria Steinem

15 Maja odchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. A jak wiecie rodzina to zespół! Dlatego w tym roku celebrujemy go razem z organizacjami COFACE Families Europe i Men Engage

Czy wiesz, że?

  • W dalszym ciągu  44% Europejczyków uważa, że najważniejszą rolą kobiety jest zajmowanie się domem i rodziną, a 43% uważa, że rolą mężczyzny jest zarabianie pieniędzy.
  • Wpływ COVID-19 jako kryzys rodzinny pogorszył sytuacje podziału obowiązku w domach
  • Obowiązki opiekuńcze powstrzymują kobiety od wejścia na rynek pracy. 16% kobiet w UE ( wg raportu EU27 z 2019r) twierdzi, że nie szuka pracy z powodu obciążających je obowiązków domowych i opiekuńczych, tak samo twierdzi tylko 1.4% mężczyzn. Oznacza to, że  niezatrudnionych  jest ok 7.7 miliona kobiet pomiędzy 20-64 rokiem życia, a dla porównania tylko 450 000 mężczyzn.

Zależy nam, by odejść o stereotypowych ról kobiety i mężczyzny w domu, budować świadomość i namawiać rodziny do refleksji i zmiany utartych schematów.

Nie ważne jaką jesteście rodziną, zawsze tworzycie zespół. Każdy gra w nim wyjątkową rolę i może przyłożyć się do dobrego funkcjonowania i dobrostanu ogółu.

Według raportu EIGE, większość zatrudnionych kobiet  (94%) ma na głowie przynajmniej jedną czynność (dotyczącą pracy niepłatnej) którą wykonuje kilka razy dziennie, tak samo to ma tylko 70% mężczyzn.

Prace w domu są często dzielone po równo. Biorąc na siebie tak dużą dysproporcje w obowiązkach opiekuńczych, miliony kobiet powstrzymywane są od wejścia na rynek pracy.

Wiele rządów oraz Unia Europejska stara się pozbyć tej nierówności poprzez legislacje-takie jak wprowadzenie w życie dyrektywy work-life balance. Z jednej strony znormalizuje i rozpocznie dyskusje na temat nierówności płci, z drugiej spowoduje realną zmianę społeczną w zwykłych rodzinach.

Aby podjąć temat niepłatnej pracy przygotowaliśmy dla Was pomysł jak w zabawny sposób zaangażować domowników w pracę i dyskusję na temat nieodpłatnej pracy opiekuńczej i domowej oraz jakie przynosi to korzyści dla całej rodziny.

Dołącz do naszego wyzwania i zacznij rozmowę na temat równego podziału obowiązków w swoim domu!

Mamy dla Was specjalne  zabawne i kolorowe „pomoce naukowe”- by łatwiej przydzielać zadania, dążyć do równego podziału i rozpocząć tą ważną rozmowę.

Zasada jest prosta, wydrukujcie i rozdajcie karty w swoim domu. Są tam również specjalne karty z obowiązkami dla dzieci.

Karty dotyczą: obowiązków domowych, opiekuńczych oraz obciążenia mentalnego.

Znajdziecie też karty, które pozwolą Wam wygospodarować czas dla siebie i czas na wyciszenie.

Możecie użyć gotowych kart z zadaniami lub stworzyć własne, jest do tego gotowy szablon.

Trzeba zdobyć 3 kratki w jednym rzędzie. Ale pamiętajcie, by każdy z domowników brał udział w zabawie!

A jeżeli chcecie planować Wasze prace w domu polecamy planery tygodniowe i dzienne.

Nie ma  jednego sposobu na organizacje prac w domu, ale przydaje się dobra strategia, planowanie i elastyczność.

Bawcie się z nami i sprawdźcie co działa  najlepiej w Waszej rodzinie!

Przeczytaj też „Pomoc mężczyzn i kontrola kobiet”

This will close in 0 seconds