Partnerstwo i siła różnorodności

Partnerstwo

Partnerstwo i siła różnorodności

Co ma wspólnego partnerstwo rodziców w wychowywaniu dziecka z kulturą organizacyjną i różnorodnością w firmie? W ING Hubs Poland wiemy, że to naczynia połączone. Zaufanie, poczucie, że jesteśmy zrozumiani oraz mamy wsparcie w ważnych dla nas sprawach, to dziś fundamentalne wartości zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Te dwa, jeszcze niedawno wydawałoby się odrębne obszary naszego życia, łączą się w jedną całość. 

Jakiś czas temu w ramach działającej w ING Hubs Poland Diversity Group for Women zadaliśmy sobie kilka pytań, m.in.: jakie działania możemy podjąć, aby wspierać kobiety w życiu codziennym, oraz co zrobić, aby pracowało się im w naszej organizacji komfortowo. Jednym z tych obszarów okazało się partnerstwo i potrzeba budowania świadomości, w jaki sposób przekłada się ono na jakość życia prywatnego i pracy zawodowej obojga rodziców. 

Partnerstwo, czyli…

Partnerski model rodziny oznacza, że odchodzimy od stereotypowego postrzegania roli płci, uznajemy, że mamy i ojcowie mają równe prawa jako rodzice i jako pracownicy. Nasza strategia, która jest wynikiem wewnętrznych konsultacji i badania potrzeb rodziców pracujących w naszej organizacji, jest zgodna z tym, co było nadrzędną intencją Komisji Europejskiej przy wdrażaniu dyrektywy work-life balance, czyli potrzebą poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy przez większe zaangażowanie mężczyzn w opiekę i wychowywanie dzieci. Szczęśliwie okazuje się, że partnerstwo jest równie ważne dla mężczyzn. 

Z okazji Dnia Ojca oraz wdrożonej niedawno w Polsce dyrektywy porozmawialiśmy z kilkoma naszymi pracownikami o tym, czym sa dla nich partnerstwo i ojcostwo oraz jak postrzegają siebie w roli ojca.  

Partnerstwo i zaangażowane ojcostwo 

Dla mnie bycie tatą to jedna z ważniejszych ról w życiu. Pracuję nad tym, aby być zaangażowanym członkiem rodziny. Czasami tematy córki wydają się błahe, szczególnie po całym dniu pracy, ale wtedy szybko przypominam sobie, że dla niej nie ma nic ważniejszego. Tak też traktuję prawie każdą sprawę, z którą do mnie przychodzi – mówi Karol Wojtczak, Head of Transaction Monitoring Operations z ING Hubs Poland, tata dwunastoletniej Blanki. 

Wspomina, że był ze swoją córeczką od chwili jej narodzin, a było to cztery tygodnie przed planowanym terminem. Wtedy zrozumiał, jak ogromny wysiłek trzeba włożyć w opiekę nad dzieckiem od pierwszych dni jego życia, kiedy samemu jest się potwornie zmęczonym. 

W tamtym czasie w pełni doceniliśmy partnerstwo i wzajemne wsparcie, które pomogło nam na początku. 12 lat po tym wydarzeniu partnerstwo jest kluczem do wszystkiego, co robimy. Dzięki temu możemy realizować się prywatnie i zawodowo, a Blanka – spełniać się w szkole i swoich pasjach – podkreśla Karol. Dodaje, że partnerstwo pozwala mu zachowywać właściwą perspektywę i nauczyło go nie mierzyć wszystkiego jedną miarą. 

Partnerstwo i wzajemne zaufanie

Dla Usmana Iftikhara, Transaction Monitoring Optimization Area Lead z ING Hubs Poland, taty dwóch małych chłopców, partnerstwo to wzajemne zaufanie, szacunek i poczucie współodpowiedzialności za rozwój dziecka i rodziny. Zaznacza jednak, że wypracowanie silnego i opartego na zaufaniu partnerstwa wymaga czasu i cierpliwości. 

Jego zdaniem zaangażowane ojcostwo oznacza, że bardziej doceniasz swoje dzieci, jesteś bardziej świadomy ich uczuć, a jednocześnie bardziej angażujesz się w ich codzienne czynności i rozmowy. Usman Iftikhar podkreśla, że to, co dziś daje swoim dzieciom, pozostanie z nimi do końca życia, bo nie jest łatwo zmieniać wzorce, które wynieśliśmy z domu. 

– Nasze zachowania jako rodziców bezpośrednio wpływają na to, kim będą nasze dzieci, gdy dorosną. To jest ogromna odpowiedzialność – dodaje. 

Lekcja różnorodności 

Na partnerstwie rodziców i ich wspólnym zaangażowaniu zyskują również dzieci. To prawdziwa lekcja z różnorodności. 

Oboje z żoną mamy trochę inne podejście do różnych spraw, preferujemy inne zabawy i inne sposoby spędzania wolnego czasu. Dlatego możemy się uzupełniać. Daje to mojej córce możliwość szerszego spojrzenia na świat, poznawania siebie i otoczenia bez łatki, że coś jest dziewczyńskie, a coś chłopczyńskie – mówi Karol Krupnik, Expert Lead Transformation w ING Hubs Poland, tata siedmioletniej Matyldy. 

Krzysztof Andrzejewski, Expert Lead Transformation w ING Hubs Poland, tata dwójki dzieci, zwraca uwagę również na jakość relacji z partnerką. – Świadomość, iż moja żona jest pewna, że zawsze może na mnie liczyć, jest bardzo motywująca. Wierzę, że daje jej to spokój i dużo przestrzeni, aby mogła rozwijać własne marzenia i osiągać swoje cele – mówi Krzysiek. 

Głęboko wierzy w równość rodzicielską, dlatego stara się być obecny we wszystkich aspektach wychowania dzieci. Dzięki temu uczy się rozpoznawać ich potrzeby, lepiej je rozumie i może się z nimi przyjaźnić, a nie tylko być ich ojcem. 

Zaangażowane ojcostwo oznacza, że bardziej doceniasz swoje dzieci, jesteś bardziej świadomy ich uczuć, a jednocześnie bardziej angażujesz się w ich codzienne czynności i rozmowy. To, co dziś dajesz swoim dzieciom, pozostanie z nimi do końca życia.

Autorki artykułu:

Aneta Sarnik-Sawicka

Diversity Group for Women Leader ING Hubs Poland

Marta Basa

Employer Branding and Diversity & Inclusion Expert ING Hubs Poland

Chcesz wiedzieć więcej, pobierz cały przewodnik Facet na 100 Pro

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds